02 Kasım 2017 04:11
Son Düzenlenme Tarihi: 02 Kasım 2017 04:13

Kadın gazetesi ‘kazete’ basılı yayınını durdurdu

20 yıldır yayın hayatını sürdüren Kadın Gazetesi ‘Kazete’ Ekim ayında basılı yayınını durduracak. Kazete dijital ortamda devam edecek.

Kadın gazetesi ‘kazete’ basılı yayınını durdurdu

Paylaş

20 yıldır yayın hayatını sürdüren Kadın Gazetesi ‘Kazete’, Ekim ayında yayımladığı son sayısıyla basılı yayınına son noktayı koydu. Kazete yoluna dijital ortamda devam edecek.

1997 Ekim’inde okurların karşısına çıkarak 20 yıldır aralıksız yayın hayatını sürdüren Kazete, Ekim 2017'de “Cumhuriyeti Unutturmayacağız” manşetiyle son kez basılı olarak abonelerine dağıtıldı.

Kazete'nin bundan böyle haberlerine 2000 yılından beri dijital ortamda olan “kazete.com.tr” adresinden ve mobil uygulamalarından ulaşılabilecek.

Kazete’nin kurucusu ve İmtiyaz Sahibi Berrin Gürçay Dilekçi kuruluşundan beri ulusal ve uluslararası kadın aktivistleri, kadın örgütleri ve kadın platformlarıyla dayanışma ve işbirliği içerisinde olan Kazete'nin aynı anlayışı dijital ortamda da sürdüreceğini açıkladı.

Kazete'nin basılı hayatında istenilen yere gelememesinde, Cumhuriyet rejimini, laikliği, demokrasiyi, insan haklarını, emeği, kadın haklarını, çocuk haklarını, hukukun üstünlüğünü, yargının bağımsızlığını, özgürlükleri savunan yurttaşların ve üyesi oldukları siyasi partilerin işbirliği ve dayanışma zafiyetinin etkili olduğunu kaydeden Dilekçi, Kazete’nin son sayısındaki makalesinde “94 yıl önce kurulan Cumhuriyetimiz için; 20 yıl önce çalan, tehlike çanları karşısında Cumhuriyet Zinciri oluşturma ihtiyacı duyup, bugün hala aynı noktadan daha geriye gitmişsek burada hatayı tamamen kendimizde aramamız gerekir. Ben kendi adıma oturup düşündüm: Yaşadıklarımızdan, mücadelemizden, yazdıklarımızdan, siyasi duruşumuzdan, hayallerimizden. Nerede hata yaptık, neden başarısız olduk, diye” ifadelerine yer verdi.

Dilekçi şöyle devam etti: “Biz kadınlar ise her türlü zorluğa karşın; kadın, çocuk ve dezavantajlı grupların sorunlarının kamuoyunda görünür olması ve çözüme kavuşması amacıyla kadın hak ve özgürlüklerini, cinsiyet eşitliğini, kadına yönelik şiddete karşı mücadeleyi kadının insan hakları perspektifinden savunan laik, çağdaş ve demokrat çizgisinden asla ödün vermeden yayın hayatını sürdüren KAZETE’nin yaşaması için mücadele ettik. Artık bizden buraya kadar!

Kazete- Bağımsız Kadın Gazetesi olarak, Cumhuriyetin ilanından bu yana kadınların kazandığı hakların geri alınmasını içimize sindiremediğimiz için 20 yıldır hiç ara vermeden süren basılı yayın hayatımıza son veriyoruz. Yurt içi ve yurt dışında buluştuğumuz tüm kadınlara ve emeği geçen tüm dostlara selam olsun. kazete.com.tr’deki birlikteliğimizin sürmesi dileğiyle.” (ANKA)
 

ÖNCEKİ HABER

Kluh Destek işçilerinin direnişi sürüyor

SONRAKİ HABER

Aziz Kocaoğlu'ndan CHP merkez yönetimine adaylık mektubu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa