27 Ekim 2017 15:01

Peşmerge ile Irak ordusu arasında ateşkes sağlandı

ABD öncülüğündeki koalisyon, Irak ordusu ve müttefiki güçlerle peşmergenin ateşkes konusunda anlaştığını duyurdu.

Peşmerge ile Irak ordusu arasında ateşkes sağlandı

Paylaş

IŞİD’le Mücadele Koalisyonu Sözcüsü Albay Ryan Dillon, Peşmerge güçleri ile Irak ordusu ve müttefiki güçler arasında ateşkes sağlandığını söyledi.
 
Rûdaw TV’nin haber bültenine Bağdat’tan bağlanan Albay Ryan Dillon, "Peşmerge ile Iraklı güçler arasında çatışmaların durduğu söyleniyor. Bu konuda bilginiz var mı?" sorusuna şöyle yanıt verdi: "Doğru, bundan haberdarız, bu bizim girişimde bulunduğumuz bir konu. Irak ile Kürdistan Bölgesi Hükümeti arasında çatışmaların durması için arabuluculuk ve diyalog girişimlerinde bulunuyoruz. Umarız sonuç elde edilir. Diyalog için çaba gösteriyoruz ki bir kez daha IŞİD’le mücadeleye odaklanılsın."

Dillon, "Bu ateşkes hangi temelde yapıldı? Geçici mi kalıcı mı?" sorusunu ise şöyle cevapladı: "Bizim bildiğimiz, şu an bir ateşkesin olduğudur. Bunun kalıcı olmasını, ciddi bir çatışmaya dönüşmesine yol açmamasını istiyoruz. Yine bu sebeple ilgili tarafların diyalog masasına gelmesi için çaba gösteriyoruz. Bu, çatışmayla değil diyalog ve diplomasiyle üzerinde çalışılması gereken bir konudur."

İBADİ'DEN 'OPERASYONLARIN DURDURULMASI' TALİMATI

Irak Başbakanı Haydar el İbadi de 24 saatliğine askeri operasyonların durdurulması talimatını verdi.

Başbakanlık Ofisi'nden yapılan açıklamada, “Sivil kayıpların yaşanmaması için Merkezi Yönetim ile Kürdistan Bölgesi Hükümeti ortak bir teknik ekip oluşturacak. Bu ekip, tartışmalı bölgeler, Fişhabur ve sınır kapılarında araştırma yapacak” denildi.

'IKBY, TOPRAKLARININ YÜZDE 30'UNU KAYBETTİ'

Öte yandan Kürdistan Demokratik Partisi’nin (KDP) Rusya Temsilcisi Hoşavi Babakr, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) topraklarının yüzde 30’unu kaybettiği vurguladı.

Babakr, IKBY’nin kaybettiği toprakların IŞİD’den kurtarılan yerler olduğunu da söyledi.

'BAĞIMSIZLIK' SONRASI GERGİNLİK

Irak ile Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasında, IKBY'nin bağımsızlık referandumu sonrası ilişkiler gerildi. Referanduma Türkiye ve İran'la birlikte tepki gösteren Bağdat yönetimi, halkın büyük oranda 'Evet' dediği bağımsızlık kararını tanımamış ve referandumun iptalini talep etmişti.

TILLERSON ÇAĞRI YAPMIŞTI

ABD'den bugün gelen açıklamada taraflardan sorunlarını diyalog yoluyla çözmelerini istenmişti. Irak Başbakanı Haydar el İbadi’nin ardından IKBY Başkanı Mesud Barzani ile de görüştüğünü söyleyen ABD Dışişleri Bakanlığı Rex Tillerson, “yardım etmeye hazırız” mesajını verdi.

Yurt dışı gezisinin son durağı olan İsviçre’nin Cenevre kentinde bir açıklama yapan Rex Tillerson, ABD’nin Iraklı güçlerle Peşmerge arasında devam eden çatışmalardan duyduğu kaygıyı dile getirerek, ABD’nin tüm Iraklıların dostu olduğunu öne sürmüştü.

Tillerson, tarafların barışçıl bir çözüm bulamadıkları için hayal kırıklığına uğradıklarını belirterek, Bağdat’ta Başbakan İbadi ile yaptığı görüşmeden sonra IKBY Başkanı Barzani’yle de uzun bir telefon görüşmesi yaptığını anlattı.  

ABD’nin siyasi yollardan birleşik, federal ve demokratik bir Irak’a yönelik çözüm bulunması amacıyla yardım etmeye hazır olduğunu vurgulayan Tillerson, iki tarafı çatışmadan uzak durmaya çağrırarak, “Ben Başbakan İbadi’yi, Erbil’in Irak anayası temelinde görüşmelerin yapılması önerisini kabul etmeye cesaretlendiriyorum” dedi. (DIŞ HABERLER)
 

ÖNCEKİ HABER

Okmeydanı'da hafriyat kamyonları çarpıştı

SONRAKİ HABER

Celal Şengör: Elin dangalağına organ verip onu yaşatmanın anlamı yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa