18 Ekim 2017 13:56

Şırnak’ta son 4 yılda 18 maden işçisi ölmüş

Şırnak’ta iş cinayetinin gerçekleştiği bölgedeki faaliyetler yasaklanmasına rağmen son 4 yılda 18 maden işçisi hayatını kaybetti. 

Paylaş

Şırnak’ta 7 maden işçisinin yaşamını yitirdiği ve bir işçinin ise ağır yaralandığı iş cinayetinin ilk olmadığı ortaya çıktı. Bakanlık ve Valilik 2013 yılında maden faaliyetlerini yasaklamasına rağmen, son 4 yılda meydana gelen göçüklerde 11 işçi yaşamını yitirdi. Son iş cinayetiyle de birlikte yaşamını yitiren maden işçisi sayısı 18, yaralanan işçi sayısı da 11 olmuş oldu. 

Şırnak’taki kömür sahasındaki iş cinayetinin ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada “Şırnak’ta meydana gelen kazanın olduğu maden sahası, işletme ve iş güvenliği riski barındırdığı için MİGEM tarafından 2013 yılında faaliyeti durdurulmuş bir sahadır. Kazanın meydana geldiği saha için MİGEM tarafından verilmiş çalışma ruhsatı söz konusu değildir. Yapılan işlem kaçak işlemdir” denildi. Valilik açıklamasında da olayın yaşandığı kömür ocağının 2013 yılından itibaren ruhsatsız olarak çalıştığını söylendi. Bakanlık ve Valiliğin, kaçak dediği kömür ocakları sahasındaki göçük ve ölümlerin ilk olmadığı ortaya çıktı. 4 yıldır kaçak olarak çalışan maden ocağında 11 kişi yaşamını yitirdi. Yani Bakanlığın kapattığı, Valiliğin yasakladığı madende dün yaşanan göçükle birlikte toplam 18 işçi yaşamını yitirdi, 11 kişi de yaralandı. 

Şırnak madenler bölgesindeki iş cinayetlerinden kamuoyuna yansıyanlar şöyle:  
“- Toptepe köyünde Acar Madenciliğe bağlı linyit ocağında 1 Haziran 2014 tarihinde meydana gelen göçükte İbrahim Sağanak (30) adlı işçi yaşamını yitirdi, 7 işçi de göçük altından yaralı olarak kurtarıldı. 
 
- 11 Haziran 2014 tarihinde Kemerli köyü yakınlarında bulunan özel sektöre ait linyit ocağında gaz sıkışmasından kaynaklı göçük meydana geldi ve Ahmet Baysal, Emin Baysal ve Selahattin Uçar adlı işçiler yaşamını yitirdi. 
 
- 18 Haziran’da 2014 Cudi Dağı eteklerinde faaliyet yürüten özel sektöre ait linyit ocağında meydana gelen göçükte Musa Seven (47) yaşamını yitirdi. 
 
- 4 Eylül’de de Toptepe köyü yakınlarında linyit kömürü çıkarılan 1 No’lu Kömür Ocağı’nda ocakta hafriyatın dökülmesi sonucu toprak altında kalan işçilerden Mehmet Mağrur (39) ve Sait Bercen (44) yaralandı, Sabri Mağrur (50) adlı işçi de yaşamını yitirdi. 
 
- Yine 9 Eylül tarihinde Toptepe mevkiindeki 1 No’lu Kömür Ocağı’nda meydana gelen göçükte toprak altında kalan işçilerden Mehmet Ata Kutlu (36) ağır yaralı olarak kurtarılarak hastaneye kaldırıldı. Kutlu, hastanede bütün müdahalelere rağmen kurtarılamadı. 6 işçi ise kendi imkanlarıyla yaralı olarak kurtuldu. 
 
- 26 Ekim 2015’te ise Kemerli köyü civarında özel sektör tarafından işletilen linyit ocağında meydana gelen göçükten ağır yaralı olarak kurtarılan Halil Atak (49), kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.”

EVRENSEL 3 YIL ÖNCE UYARMIŞTI

Öte yandan Evrensel Haziran 2014 ayında peş peşe yaşanan maden cinayetlerinden sonra “Şırnak’ta ölüm kuyuları” adıyla hazırladığı dosyayla madenlerde yeni ölümlerin yaşanabileceğini 24 Ocak 2014 tarihinde manşetinden uyarmıştı. 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Öldürülüp yakılan Eylem Gülçin Kanık cinayetinde 5 tutuklama

SONRAKİ HABER

Bursa'da yurt önünde tacize kadınlardan tepki: Güvenli kentler istiyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa