15 Ekim 2017 22:44

Annelerin yüzde 70’i mobil oyun oynuyor 

AdColony ile Nielsen ortaklığında gerçekleştirilen araştırmaya göre annelerin yüzde 70’inden daha fazlası her gün mobil oyunlar oynuyor.

Paylaş

Annelerin mobil oyunlarla ilişkisi başlığında yapılan bir araştırma sonuçuna göre; annelerin yüzde 70’inden daha fazlası her gün mobil oyunlar oynuyor. 18-35 yaş arası genç annelerde bu oran yüzde 80’e kadar çıkıyor. Anneler arasında en popüler oyunlar; bilgi oyunları, puzzle’lar ve strateji oyunları. Oyun oynarken annelerin en çok tercih ettiği teknolojik cihaz ise yüzde 96’lık oranla akıllı telefonlar.

ANNELER ÇOCUKLAR KADAR OYUN MERAKLISI

Mobil oyunlar deyince ilk olarak gençler ve çocuklar akla geliyor. Hatta çoğu zaman annelerin telefonları çocuklara verdikleri ve onların oyun oynadıkları söylense de AdColony’nin Nielsen partnerliğinde gerçekleştirdiği araştırma yepyeni bilgiler ortaya koydu. Araştırma sonucuna göre anneler de en az çocuklar kadar oyunlara meraklı ve fırsat buldukça aktif olarak mobil oyun oynuyorlar. Türkiye’de Mobil Oyunlar araştırmasının ikinci ayağı olan “Türkiye’de Annelerin Mobil Oyunlarla İlişkisi” araştırması ile “Anneler” özelinde daha önce eşi görülmemiş datalar elde edildi. Araştırma, 3 büyük ilde temsiliyeti yüksek bir örneklem grubuyla gerçekleştirildi.

ANNELERİN FAVORİSİ BİLGİ OYUNLARI

MOBİL oyun oynama konusunda annelerin büyük çoğunluğunun oldukça aktif olduğunun ortaya çıktığı araştırmada annelerin neler oynadığına bakıldığındaysa; yüzde 52.5 oranla bilgi oyunları ilk sırada, yüzde 33.8’le puzzle’lar 2. sırada ve yüzde 33 oranla strateji oyunları 3. sırada yer aldı. Araştırma sonuçlarına göre; ilk 3 kategoriyi sırasıyla okey, tavla gibi masa oyunları ve macera aksiyon oyunları takip etti.

HER GÜN OYNUYORLAR

ANNELERİN mobil oyunlarla ilişkisinin incelendiği araştırmaya katılan annelerin yüzde 70’inden daha fazlası her gün mobil oyunlar oynadıklarını dile getirdi. Özellikle 18-35 yaş arası genç anneler grubunda bu oran yüzde 80’e yaklaştı. Araştırmada haftada bir gün oyun oynadığını söyleyen annelerin oranı ise yüzde 17.5 oldu.

YEMEK YAPARKEN OYNUYORLAR

Araştırmada annelere mobil oyun oynarken aynı zamanda neler yaptıkları, hangi zamanlarda oyun oynamayı tercih ettikleri de soruldu. Araştırmaya katılan anneler, mobil oyunları en yüksek oranla evde dinlenirken, rahat oldukları zamanlarda oynamayı tercih ettiğini ifade etti. Araştırma sonuçlarına göre; anneler en çok evde dinlenirken, müzik dinlerken, televizyon izlerken ve yemek yaparken mobil oyun oynamayı tercih ediyor. 

AKILLI TELEFONLAR ÖNDE

Mobil oyunlara oldukça ilgi duyan annelerin en çok tercih ettiği teknolojik cihazlarda sahiplik durumuna bakıldığında yüzde 99.8’lik oranla akıllı telefonlar açık ara birinci oldu. Anneler arasında en popüler teknolojik cihazın akıllı telefonlar olduğunun belirlendiği araştırmada tercih edilen diğer teknolojik cihazların ise yüzde 57.8 oranla masaüstü/dizüstü bilgisayarlar, yüzde 31 kullanım oranı ile tablet cihazlar olduğu ortaya konuldu. Akıllı telefona sahip olma oranının neredeyse yüzde 100 yaklaştığı araştırmada annelere mobil oyunları oynadıkları cihazlar sorulduğunda ilk sırada yine akıllı telefonlar yer aldı. Annelerin yüzde 96’sı akıllı telefonlarından aktif olarak oyun oynadıklarını dile getirirken, tablet cihazlarından mobil oyun oynadıklarını söyleyen annelerin oranı yüzde 24 oldu. (HABER MERKEZİ) 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

State of Emergency in Turkey being extended for the 5th time

SONRAKİ HABER

Urfa’da sağanak yağış hayatı felç etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa