15 Ekim 2017 18:59
Son Düzenlenme Tarihi: 15 Ekim 2017 19:09

'Patronlar işçinin can güvenliğini maliyet olarak görüyor'

DİSK’e bağlı Cam Keramik-İş Sendikası Esenyurt’ta işçi sağlığı ve güvenliği konulu eğitim semineri gerçekleştirdi.

'Patronlar işçinin can güvenliğini maliyet olarak görüyor'

Paylaş

DİSK’e bağlı Cam Keramik-İş Sendikası Esenyurt’ta başta cam işkolu olmak üzere farklı sektörlerden işçilerin katılımıyla işçi sağlığı ve güvenliği konulu eğitim semineri gerçekleştirdi. Seminerde DİSK/Gıda-İş Genel Sekreteri Levent Gökçek ve İş Hukuku Avukatı Gamze Gökoğlu sunum yaptı. 

İlk sözü alan Gıda-İş Genel Sekreteri Levent Gökçek, bugün işçilerin hayatının patronların insafına terk edildiğini, patronların kâr oranlarıyla iş kazaları arasında orantılı bir artış olduğunu söyledi. İş güvenliğinin patronlar arasında maliyet girdisi olarak görüldüğünü de belirten Gökçek iş kazalarına karşı işçilerin örgütlü mücadelesine dikkat çekti. İş Hukuku Avukatı Gamze Gökoğlu ise yasaların ve denetim mekanizmalarının yeterli olmadığını geçerli mevzuatın dahil uygulanmasında sorunlar yaşandığına vurgu yaparak daha çok işçiyi merkezine alan düzenlemeler yapılması gerektiğini belirtti. Kamuoyunda arabuluculuk düzenlemesi olarak bilinen yasanın Meclisten geçtiğini de hatırlatan Gökoğlu, işçilerin gelinen süreçte dava açmasının daha da zorlaştırıldığını söyledi. 

Toplantı da söz alan işçiler de kendi işyerinlerindeki uygulamalardan bahsederek eğitim almadıkları halde eğitim aldıklarına dair kağıt imzaladıklarını söyledi. İş güvenliği uzmanlarının da patrondan çekindiğini belirten işçiler, sendikalarının bu konuda gerekeni yapmasını istedi. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Şişecam işçileri, direnişteki arkadaşlarını ziyaret etti

SONRAKİ HABER

Iğdır'da hayali seçmen vakası: Polis lojmanlarına 375 kişi kaydırıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa