12 Ekim 2017 14:07

Avukat Eren Keskin'e köşe yazısından ceza

Avukat Eren Keskin için kapatılan Özgür Gündem gazetesinde yazdığı köşe yazısı nedeniyle 6 ay hapis cezası verildi, para cezasına çevrildi.

Paylaş

KHK ile kapatılan Özgür Gündem Gazetesi eski Eş Genel Yayın Yönetmeni Eren Keskin'e gazetedeki köşe yazısından ötürü “Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurum ve kuruluşlarını aşağılamak” iddiasıyla 6 ay hapis cezası verildi. Ceza, 3 bin TL para cezasına çevrildi. 
 
Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem Gazetesi Eş Genel Yayın Yönetmeni Avukat Eren Keskin ile yerine kayyım atandıktan sonra görevden alınan DBP'li Hazro Belediye Eş Başkanı Güler Özavcı hakkında “Devletin güvenlik güçlerini alenen aşağılamak”iddiasıyla açılan davanın duruşması İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 

CEZA VERİLDİ

Duruşmada karar çıktı. Mahkeme kararında Keskin ve Özavcı'ya, “Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurum ve kuruluşlarını aşağılamak” suçlamasıyla 6’şar ay hapis cezası verdi. Özavcı hakkındaki cezanın ertelenmesine karar veren mahkeme, 5 yıl süre ile denetimli serbestlik tedbirine tabi tutulmasını istedi. 
 
Mahkeme, Keskin hakkında verdiği 6 aylık cezayı ise 3 bin TL para cezasına çevirdi. Mahkeme gerekçesinde Keskin hakkında verilen daha önceki davalardaki cezaları göstererek, "Suç işlemeyeceğine dair mahkememizde kanaat oluşmadı” ifadelerini kullandı. 

DAVA NEDEN AÇILDI?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu tarafından 13 Temmuz 2016 tarihinde hazırlanan iddianamede Eren Keskin tarafından 19 Nisan 2016 tarihinde kaleme alınan, “Radikal Kötülük” köşe yazısı suç unsuru olarak gösterilmişti. Aynı tarihli gazetede Güler Özavcı’nın Cizre’de yaşanan devlet ablukasına karşı halkın direnişine dikkat çekmek amacıyla yazdığı “Cizîr a Botan” isimli yazısı da suç unsuru olarak görüldü. Savcılık hazırladığı iddianamede, yazıların eleştiri sınırlarının ötesinde olduğunu ileri sürerek, “Emniyet teşkilatına yönelik hakaret suçunu oluşturduğu” iddiasında bulunmuştu. (İstanbul/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Muğla'daki çıplak gözaltıya soruşturma başlatıldı

SONRAKİ HABER

Antep’te, sosyal medyadaki deprem paylaşımları gerekçe gösterilen 2 kişi gözaltında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa