11 Ekim 2017 22:51

Fehim Taştekin’in Rojava kitabı için toplatma kararı

Fehim Taştekin’in 'Rojava/Kürtlerin Zamanı' kitabının içinde bulunduğu 3 kitap hakkında toplatma kararı verildi.

Paylaş

Adıyaman Kahta Sulh Ceza Hâkimliği, aralarında Gazeteci Yazar Fehim Taştekin’in "Rojava/Kürtlerin Zamanı" adlı kitabının da yer aldığı 3 kitap hakkında toplatma kararı verdi. Kararda, kitaplar için "terör örgütü niteliği taşıdığı değerlendirilen" ifadesi kullanıldı.

Karar, Kahta Cumhuriyet Savcılığı’nın 2 Ekim 2017 tarihli talebi üzerine alındı. Kararda, Faysal Dağlı’nın 1994’te Belge Yayınları’ndan basılan “Birakuji (Kürtlerin İç Savaşı)” kitabı, Aytekin Gezici’nin Tutku Yayınları’ndan basılan “Kürt Tarihi” isimli kitabı ile Fehim Taştekin’in 2016’da İletişim Yayınları’ndan çıkan “Rojava Kürtlerin Zamanı” isimli kitaplarına satış yasağı konulmasını ve toplatılmasını öngörüyor.

Fehim Taştekin’in aynı kitabı daha önce bazı soruşturmalarda “suç delili” olarak sayılmış, ancak kitap hakkında şimdiye kadar hukuki bir işlem yapılmamıştı.

Mersin’de İHD yöneticileri dahil birçok kişinin gözaltına alındığı soruşturma kapsamında Taştekin’in bütün kitapçılarda bulunan kitabı için, “nasıl temin ettiniz” sorusu sorulmuş, aynı sorgu içindeki bir başka soruda kitabın “tamamen örgütsel” olduğu kabulü dile getirilmişti. Kahta Sulh Hâkimliği’nin kararında ise kitap “örgütsel” yerine doğrudan “örgüt niteliği” ifadesi kullanıldı.

TAŞTEKİN: BİR KİTAP, OKURLARI ALEYHİNE SUÇ DELİLİ OLAMAZ

Gazeteci Yazar Fehim Taştekin kitabı hakkındaki toplatma kararı ile ilgili Twitter hesabından tepki gösterdi. Taştekin kitabının toplatılmasıyla ilgili tepkisinde "Bir kitap, okurları aleyhine suç delili olamaz. Bir kitap 'terör örgütü' olamaz. Barıştan başka talebi olmayan insanları terör propagandası ile suçlamak ahlaksızlıktır" dedi.

Taştekin'in Twitter üzerinden yaptığı açıklama şöyle:

"Suriye'deki Kürtlerin yakın tarihini ve son süreci anlattığım "Rojava: Kürtlerin Zamanı" adlı kitabım maalesef mahkemece yasaklandı. Önce Diyarbakır'da tutuklanan Eğitim-Sen üyelerinin evlerinde el konulan Rojava: Kürtlerin Zamanı bu kişiler aleyhine suç delili sayıldı  Yine Ankara'da bir tweet yüzünden tutuklanan 1 öğretmenin evinde kitabıma el konuldu ve bu kişi aleyhine suç delili olarak dosyaya girdi. Değerli ağabeyimiz Aydın Engin Cumhuriyet davasından tutuklandığında da evinde bulunan aynı kitaptan dolayı ifade vermek durumunda kaldı. En son Mersin'de tutuklanan İHD'nin avukatlarından Ali Bozan'a, evinde el konulan Rojava kitabından hareketle örgüt üyeliği isnat edildi. Av.Bozan "Örgütsel kitabı bulundurmaktaki maksadınız nedir?", "Kitap ile ilgili olarak her hangi 1 makama suç duyurusunda bulundunuz mu?

"Kitap içeriğinde geçen örgütsel konular ile ilgili kimlere talimat verdiniz?" şeklinde akla zarar sorulara maruz kaldı. Halbuki "Rojava: Kürtlerin Zamanı" yasal olarak basılmış ve bir yıldır herhangi bir soruşturmaya uğramamış bir kitap(tı). Belli ki birilerinin canını yakmak için delil icat etmeleri gerekiyordu ve Rojava adını taşıyan bir kitap işlerini görüyordu. Yasak olmayan bir kitabın suç delili sayılması abesle iştigaldi. Kaldı ki yasaklı bir kitabı bulundurmak da suç değil, olamaz da.

Sanırım yasal bir kitabı suç delili saymak gibi bir çelişkiyi ortadan kaldırmak için kitabı da yasaklamaları gerekiyordu. Nihayetinde kitabı yasaklamak da Kahta Sulh Ceza Hakimliği'ne düştü. Hükümde "terör örgütü niteliği taşıyan kitap" denilmiş! İletişim'in avukatı bunun propaganda değil taraflara objektif yaklaşan bir araştırma kitabı olduğunu belirten itiraz dilekçesini verdi.

İşimiz gerçeğe tanıklık etmektir, olup biteni olduğu gibi yazmaktır. Gördüğüm ve duyduğum gerçeklere ihanet etmedim, etmeyeceğim.

En yakıcı gerçekleri yazmak suç olamaz. Bir kitap, okurları aleyhine suç delili olamaz. Bir kitap 'terör örgütü' olamaz. Barıştan başka talebi olmayan insanları terör propagandası ile suçlamak ahlaksızlıktır. Başka da diyebileceğim bir şey yok." (HABER MERKEZİ) 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Çadır Derneği davasında yargılan 5 KESK üyesi tahliye edildi

SONRAKİ HABER

Trabzon’da acil serviste görevli doktor hasta saldırısına uğradı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa