11 Ekim 2017 16:53

Dilek Mamalı davası: 'Ölümle tehdit ediliyordu, ayrılamadı'

15 yıldır dini nikahlı yaşadığı Mehmet Sabırlı tarafından öldürülen Dilek Mamalı’nın cinayet davasında ikinci görüldü.

Paylaş

15 yıldır dini nikahlı yaşadığı Mehmet Sabırlı tarafından öldürülen Dilek Mamalı’nın cinayet davası görüldü. Tanıklar beyanlarında Mamalı’nın şiddet gördüğünü ve öldürülmekten korktuğunu söyledi.

Bayraklı Adliyesi 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada sanık ve müşteki avukatları hazır bulunurken, öldürülen Dilek Mamalı'nın ailesi ve kadın örgütleri de davayı izledi.

Duruşma tanık ifadelerinin alınmasıyla başladı. İlk olarak ifade veren tanık Fatma Bircan Esnik, Mamalı’nın arkadaşı olduğunu belirterek, “Dilek yaşadığı sorunları anlatırdı. Psikolojik olarak baskı altında olduğunu söylerdi. Dilek sanığın borçları için kredi çekmişti. Sorunları yaşadığını ve çok korktuğunu söylerdi. ‘Beni öldürecek’ derdi. Olaydan üç ay önce telefonla konuşmuştuk. Sesi sıkıntılı ve tedirgin geliyordu. İlişkisinin kötü gittiğini anlatmıştı” şeklinde konuştu. Mamalı’nın iş arkadaşı olduğunu söyleyen Tanık Serpil Buhur ise ifadesinde, “Dilek çok tedirgindi ve korkuyordu. Sürekli ‘Başıma bir şeyler gelecek beni ölümle tehdit ediyor’ diyordu. Dilek’i yıllardır tanırım uyuşturucu ve alkol kullanmazdı. Çok uzun süredir sanıktan ayrılmak istiyordu ama borçları olduğunu ve bu yüzden sanıkla görüşmek zorunda kaldıklarını söylemişti. Son zamanlarda evlilik gibi bir birliktelikleri de yoktu” dedi.

‘DİLEK, AYRILIRSAM BENİ ÖLDÜRÜR DEMİŞTİ’

Son olarak tanıklardan Dilek Mamalı’nın kuzeni Nurettin Mamalı dinlendi. Son zamanlarda sanık ve Dilek Mamalı arasında sorunlar yaşandığını anlatan Mamalı, “Şiddet olayına kadar yansıyan sorunları vardı. Dilek’in şiddet gördüğünü duyduk ona ulaşmaya çalıştık. Bir gün sonra görüştüğünde ise gözünde morluklar vardı. Bana sanıktan şiddet gördüğünü söyledi. Korktuğu için ayrılamayacağını söylerdi. ‘Ayrılırsam beni öldürür’ demişti bende kendisine ayrılmazsa öldürüleceğini söylemiştim. Bu konuşmamızdan hatırladığım kadarıyla bir ay sonra öldürüldüğünü öğrendik. Şiddetin sonunca öleceğini biliyorduk” şeklinde ifade verdi. 

Müşteki avukatları ise sanığın psikolojik şiddet yaparak Mamalı’yı planlı ve yavaş yavaş öldürdüğünü söyledi. Söz alan sanık Mehmet Sabırlı’da tanıkların ifadelerinin yalan olduğunu iddia etti. 

Mahkeme heyeti ara kararında, olay günü görev yapan sağlık ve emniyet görevlilerinin tespiti için emniyet ve sağlık müdürlüğüne müzakere yazılmasına ve tutukluk halinin devamına karar verdi. Duruşma 6 Aralık tarihine ertelendi. 

‘KADINLARIN YAŞAM HAKKI ELLERİNDEN ALINIYOR’

Dava sonrası İzmir Kadın Platformu konuyla ilgili adliye binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. “Kadın cinayetleri politiktir. Erkek adalet değil, gerçek adalet” yazılı pankart açan kadınlar sık sık, “Yaşasın kadın dayanışması” , “Erkek vuruyor devlet koruyor” sloganları attı. 

Platform adına basın açıklamasını okuyan SES İzmir Şube Kadın Sekreteri Sema Doğan, eylül ayında erkekler tarafından 37 kadının öldürüldüğünü hatırlatarak, “Kadınların yaşamları iktidar sahipleri tarafından kuşatılmışken, sadece cinsiyetlerinden dolayı en temel hak olan ‘Yaşam hakkı’ ellerinden alınmaktadır. Ülkemizde kadın düşmanı yaklaşımlar, yasaları, sokakları, işyerlerini, evleri ve aslında nefes aldığımız her yeri derinden bir dönüşüme uğratmaktadır. AKP siyasetinin ve devletçi sistemin şiddet geleneği kendini yeniden üreterek genişlemeye devam etmektedir. Kadın cinayetleri,  AKP’nin kadın düşmanı politikalarının sonucu ve var olan cinsiyet ayrımcılığının artarak devam ettirilmesinin sonucudur” dedi. Davanın takipçisi olduklarını ifade eden Doğan, “Bugün kadınların canına kasteden erkek şiddetine karşı bir kez daha sokaktayız ve Kadın cinayetleri politiktir demeye devam ediyoruz. Failleri ise çoğu zaman en yakınımızdaki erkeklerken, destekçileri erkek yargı, iktidar ve sistemdir biliyoruz” dedi. (İzmir/EVRENSEL) 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Süleyman Soylu: 1 yılda 30 bin kişi tutuklandı

SONRAKİ HABER

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçlerinin "insanca yaşam" talebiyle toplanıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa