11 Ekim 2017 15:39

Mehmed Uzun Parkı'nın Kürtçe tabelası, Türkçe olarak asıldı

Diyarbakır'da Yenişehir Belediyesi kayyımı tarafından geçtiğimiz günlerde indirilen Mehmed Uzun Parkı'nın Kürtçe tabelası Türkçe olarak asıldı.

Paylaş

Kayyım atanan Diyarbakır'ın Yenişehir Belediyesi, 11 Ekim 2013 tarihinde açılışı yapılan Mehmed Uzun Parkı'nın tabelasını indirdi, üzerinde Mehmed Uzun'un ismi, "Hilbe Agrî" marşının bir dörtlüğü ve Kürtçe harflerin bulunduğu parktaki kitap anıtını da kaldırdı. Olayın tepki çekmesi üzerine tabela yeniden asıldı ancak bu kez de başka bir skandala imza atıldı. Parka Kürtçe tabela yerine Türkçe tabela asıldı. 

DHA’daki haberde de, tabelanın AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker ve eski milletvekili Muhsin Kızılkaya'nın girişimleriyle yeniden asıldığı söylendi. Haberde ayrıca Kürtçe yazılı 'Mehmet Uzun Parkı' tabelasının İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun talimatıyla söküldüğü ifade edildi. 

Yenişehir Belediyesi Meclisi'nce, 2013 yılında Mehmed Uzun'un isminin parka verilmesi konusunda karar alındığı öğrenilirken, dönemin Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun bu kararı onaylamadığı ve Yenişehir Belediyesi kayyumunun da bu gerekçeyle tabelayı söktürdüğü belirtildi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Rusya Tarım Bakanı Tkaçev: Türkiye'ye uygun cevabı vereceğiz

SONRAKİ HABER

İBB'den ‘Halk Ekmek’ iddiasına yanıt: Yeni dönemde ihale açmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa