26 Haziran 2017 20:24

Heykeli yıkılan Ehmedê Xanî'yi Erdoğan öve öve bitiremiyordu

Ağrı Doğubeyazıt'taki heykeli kayyım belediyesi tarafından yıkılan Ehmedê Xanî'yi Erdoğan seçim meydanlarında dilinden düşürmüyordu.

Paylaş

Ağrı Doğubeyazıt Belediyesi kayyımı tarafından anıtı yıkılan Ehmedê Xanî'nin adı Erdoğan tarafından seçim meydanlarında sık sık anan anılmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Xanî’nin eserleri üzerindeki yasakların kendi dönemlerinde kalktığını öve öve bitirememişti. 

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde türbesi bulunan Kürt filozof Ehmedê Xanî’nin anıtı belediyeye atanan kayyım tarafından yıkıldı. Bölge kentlerinde yaptığı hemen hemen tüm konuşmalarında Ehmedê Xanî’ye dikkat çeken Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Xanî’nin eserlerine ilişkin tüm yasakların kendi partileriyle birlikte sona erdiğini müjdelemişti!

BUNU DA BİZ YAPIYORUZ!

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından Başbakan sıfatıyla partisinin 27 Ağustos 2014 tarihinde düzenlenen kongrede veda konuşması yapan Erdoğan, “Bu hareket Ahmet Yesevi’den Mevlana’ya, Ahmede Hani’den Meleye Ceziri’ye, Mehmet Akif’ten Necip Fazıl’a o engin pınarlardan kana kana içmiş...” demişti. 

27 Mart 2014’te kısılan sesiyle Van’da yapılan mitingde konuşan Erdoğan, “Van’ı yakından ilgilendiren bir müjde vereceğim. Daha önce Kültür ve Turizm Bakanlığımız Ahmed-i Hani’nin Mem u Zin adlı kitabını, çok güzel şekilde Kürtçe ve Türkçe bastı. Şimdi de Vanlı değerli, bir âlimin Faki Teyran’ın Divanı’nı Türkçe ve Kürtçe olarak bakanlığımız eliyle basıyoruz. Bunu da biz yapıyoruz” şeklindeki sözleriyle yaptıklarıyla övündü. 

‘MEM U ZİN BİZE KADAR YASAKLIYDI’

Miting sonrası Haber Türk’te Başdanışmanı Yiğit Bulut’un Van’da yaptığı canlı yayında konuşan Erdoğan, eline aldığı belgelerle başka hükümetler döneminde yasaklanan Kürtçe eserleri hatırlatırken, “Bütün bunların yanında bir diğeri de bugün gösterdiğim Ahmedi Hani tarafından yazılan İstanbul’da basılan Mem u Zin adlı kitabın dağıtımının yasak edilmesi. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü. Buna benzer onlarca belge var. En önemlisi Mem u Zin. Bizim dönemimize kadar yasaklı. Şimdi Kültür Bakanlığımız tarafından bastırdık” demişti. 

NERELERDEN NERELERE... 

Yine 4 Mayıs 2015 tarihinde Mardin’de konuşan Erdoğan, “Kürt edebiyatının önemli eserlerinden biri olan Faki Teyran’ın divanını Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın iki cilt olarak bastığını söylemiştim. Kürt edebiyatının diğer bir eseri Mem u Zin de basıldı. Nerelerden nerelere geldik” dedi. (Ağrı/DİHABER)

ÖNCEKİ HABER

HDP: Sur ve Adalet Yürüyüşü için somut adım atacağız

SONRAKİ HABER

Soma işçileri için son toplantı 5 Kasım'da: Talepler karşılanana dek mücadele sürecek

Reklam
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa