10 Ekim 2017 15:01

Barzani: Krizi büyütecek bir adım atmayacağız

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Almanya Bağdat Büyükelçisi ile görüşmesinde 'Bağdat'la diyaloğa hazırız' dedi.

Barzani: Krizi büyütecek bir adım atmayacağız

Paylaş

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, Almanya'nın Bağdat Büyükelçisi'ni kabul ederken, "Kürdistan Bölgesi olarak kriz ve kargaşayı büyütecek hiçbir adım atmayacağız. Şartsız bir şekilde ve güncel bir ajandayla Bağdat ile diyaloğa hazırız" dedi.

DHA'nın haberine göre IKBY Başkanı Mesut Barzani, Erbil'de, Almanya’nın Bağdat Büyükelçisi Cyrill Nunn ve beraberindeki heyeti kabul etti. Görüşmede Alman Büyükelçi Nunn, ülkesinin Irak'taki siyasi kriz ve 25 Eylül referandumu sonrasıyla ilgili yaklaşımına dair bilgi verdikten sonra, IKBY bölgesinin güven ve emniyet içerisinde olmasının ülkesi için çok değerli olduğunu söyledi. Erbil ile Bağdat arasındaki krizin diyalog yoluyla çözüme kavuşması gerektiğini belirten Bağdat Büyükelçisi Nunn, Almanya'nın iki taraf arasındaki görüşmeler için arabuluculuk yapmaya hazır olduğunu da ifade etti. Mesut Barzani ise Erbil ile Bağdat arasındaki krizin çözümü konusunda Almanya'nın duruşu için teşekkür ettiğini ifade ederek, şöyle dedi: "Kürdistan halkı barış ortamı içerisinde referandumda oyunu kullandı. Referandum Kürdistan halkının iradesiydi. Kürdistan bölgesi olarak kriz ve kargaşayı büyütecek hiçbir adım atmayacağız. Şartsız bir şekilde ve güncel bir ajandayla Bağdat'la diyaloğa hazırız."

25 Eylül'deki referanduma katılım oranı yüzde 72.16 olarak gerçekleşmiş, katılımcıların yüzde 92.72'si bağımsızlığa 'Evet' demişti. Referandum, Türkiye, Irak ve İran'ın tepkisini çekmişti. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Müftü Vekili balık bolluğu için dua etti

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa