11 Ekim 2017 10:46

Belçika ve Fransa’da kamu grevi

Fransa'da kamuda örgütlü dokuz sendikanın ortak kararıyla yapılan grev, 10 yıldan sonra bir ilk oldu. Belçika'da da emekçiler grevdeydi.

Belçika ve Fransa’da kamu grevi

Paylaş

Fransa’da son 10 yıldır ilk kez dokuz kamu emekçileri sendikası ortak grev kararı aldı. Ülke çapında dün gerçekleştirilen grevde emekçiler devlet daireleri, hastaneler, havaalanları ve okullarda iş bıraktı. Belçika’da da bütçe kesintisi ve özelleştirme politikalarına karşı kamu emekçileri iş bıraktı.

‘FRANSA’DA SOSYAL DARBEYE HAYIR’

Fransa Sivil Havacılık Kurumundan yapılan yazılı açıklamada memur sendikalarının çağrısıyla yapılan grevler nedeniyle dün iç hat seferlerinin yüzde 30 azaldığı belirtildi.

Ülke çapındaki greve yaklaşık 5.4 milyon kamu emekçisinin önemli bir kısmı katıldı.

Fransız kamu emekçileri Paris’te de büyük bir yürüyüş yaptı. Republique Meydanı’ndan başlayarak Nation Meydanı’nda son bulan yürüyüşe katılanlar “Macron sosyal bölünmeyi derinleştiriyor” ve ”Sosyal darbeye hayır” yazılı pankratlar taşıdı ve “Macron patronların başkanı” sloganı attı.

Paris, Toulouse, Marsilya, Strazburg Nantes, Lyon ve Lille gibi birçok şehirde dokuz memur sendikasının çağrısıyla toplamda 70 gösteri düzenledi. Ülke genelinde eylemlere polise göre 55 bin kişi, organizatörlere göre ise 400 bin kişi katıldı.

Sendikaların grev çağrısında yeni hükümetin iktidara gelişinden bu yana kamu emekçileri için olumsuz tedbirler alınması, 120 bin işten çıkarma ihtimali rol oynadı.

Fransa’da kamu emekçileri son olarak 2007 yılında greve gitmişti.

BELÇİKA’DA KESİNTİLERE TEPKİ

Belçika’da sendikaların çağrısıyla dün greve giden kamu çalışanları hükümetin bütçe kesintisi ve özelleştirme politikalarına tepki gösterdi. Kamu görevlileri, kadrolu yerine sözleşmeli çalışanların işe alınması, emekli maaşlarının artırılmamasını protesto etti. Euronews’e konuşan Sosyalist sendikacı Philippe Broneli hükümetin politikalarına sert tepki göstererek, “Belçika’da merkez sağ hükümet kamu hizmetlerinin önemli olmadığına karar verdi. Kamu hizmetlerini zayıflatıyor. İşimizi ve insanlara fayda sağlayan hizmetleri savunmak durumundayız” dedi. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Tutuklu gazeteciler 13 ay sonra hakim karşısına çıkacak

SONRAKİ HABER

Lise öğrencisini vuran polisin tutuklanması talebi reddedildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa