09 Ekim 2017 17:34

10 Ekim'de hayatını kaybedenler Londra’da da anıldı

10 Ekim Katliamı’nda yaşamını yitirenler için anma törenleri devam ediyor. Londra'da da DAY-MER tarafından bir anma töreni düzenlendi.

Paylaş

Londra’da Türk ve Kürt Toplumu Dayanışma Merkezi (DAY-MER), 10 Ekim Katliamı’nda hayatını kaybedenleri andı. Londra Toplum Merkezinde gerçekleştirilen anmaya 10 Ekim Katliamı mağdurlarının avukatlarından İlke Işık, “Yaşıyorsak Borçluyuz” kitabının editörlerinden İlhami Şahbaz ve DAY-MER Başkanı Aslı Gül konuşmacı olarak katıldı.

Avukat İlke Işık konuşmasına, 10 Ekim öncesindeki devlet ve güvenlik güçlerinin, katillere yol veren tutumunu anlatarak başladı. Katliamda Ankara’daki tüm yetkililerin büyük sorumluluğunun olduğunu söyleyen Işık, 62 istihbarat gelmiş olmasına rağmen önlem almayan Ankara Emniyetinin,  tertip komitesine de bilgi vermediğini, ayrıca miting günü  her zamankinden daha az polis görevlendirildiğini aktardı. “Bombacılar elini kolunu sallayarak kitlenin arasına daldı” diyen Işık, “Yargılanan 36 kişi hakettikleri cezayı almalı ve tüm sorumlular açığa çıkartılması gerekir” diye konuştu. 

Barışa alerjisi olan bir devlet anlayışıyla karşı karşıya olunduğunu söyleyerek konuşmasına başlayan İlhami Şahbaz da, “Çocuklar ölmesin” dediği için hapis cezasına çarptırılan Ayşe öğretmenin durumunun buna örnek olduğunu söyledi. 

Akademisyen Yücel Demirel’le birlikte hazırladıkları “Yaşıyorsak Borçluyuz” kitabının hazırlık aşamasını ve katliamdaki tanıkların rolünü de anlatan Şahbaz, kitabın büyük bir dayanışma ile ortaya çıktığını söyledi. DAY-MER Başkanı Aslı Gül de, barışa ve demokrasiye yapılan bu saldırı ve katliamları teşhir etmeye devam edeceklerini söyledi. (Londra/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Rusya ve Suudi Arabistan S-400 için  anlaştı 

SONRAKİ HABER

Çin'in başkenti Pekin'de yeni tip koronavirüsten ilk can kaybı yaşandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa