09 Ekim 2017 13:43

ETHA çalışanları: Meşale Tolu'ya özgürlük

Etkin Haber Ajansı çalışanları, tutuklu gazeteci Meşale Tolu'nun duruşmasına ilişkin basın açıklaması yaptı.

Paylaş

Etkin Haber Ajansı çalışanları, İnsan Hakları Derneği(İHD) İstanbul Şubesinde Tutuklu gazeteci Meşale Tolu'nun 11-12 Ekim'de görülecek duruşmasına ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi. Toplantıya, Tolu'nun ailesi ve ETHA çalışanlarının yanı sıra Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi (TDİ), BEKSAV ve çok sayıda gazeteci katıldı.

'ÖZGÜR BASIN ÇALIŞANLARI HEDEF ALTINDA'

"Meşale Tolu'ya özgürlük" pankartının asıldığı açıklamayı Etkin Haber Ajansı (ETHA) Haber Müdürü Derya Okatan gerçekleştirdi. Okatan, "İktidar, tüm toplumsal muhalefeti teslim alma ve son demokratik kazanımları da tırpanlayarak mutlak iktidarını kurma sürecinde Özgür başını ve çalışanlarını özel hedef haline getirmiştir. Ajansımız da bu saldırı siyasetinden payını almıştır. İnternet sitesi eğilime kapatılmış, çalışanlarına dönük gözaltı, taciz, işkence ve tutuklamalar, para cezaları gibi bir dizi baskıya maruz kalmıştır ve kalmaya devam etmektedir" dedi. Ajans çalışanı Meşale Tolu'nun hukuksuz bir biçimde 5 ayı aşkın süredir tutuklu olduğunu söyleyen Okatan, "Aynı davada serbest Fotomuhabiri Ulaş Ömer Sezgin de yargılanmaktadır. Ulaş da tümüyle gazetecilik faaliyetlerinden ötürü 5 aydır hukuksuz bir şekilde hapishanede tutulmaktadır. Sosyalist kadın bir gazeteci olarak  Saray'ın hedefi haline getirilen Meşale Tolu tamamen demokratik kimi etkinliklere katıldığı ve gazetecilik kapsamındaki çalışmaları gerekçe gösterilerek 5 ayı aşkın süredir 3 yaşındaki çocuğuyla birlikte Bakörköy Kadın Kapalı Hapishanesi'nde tutulmaktadır. Gözaltına alınırken işkence ve tehdide maruz kalan Meşale, Alman vatandaşı olması nedeniyle de dış politikadaki gerilimlerin konusu haline getirilmiştir. İddianame de ise hiçbir gerçek temeli olmayan, yalan gizli tanık ifadelerine dayanan suçlamalar bulunmaktadır" diye konuştu. Meşale Tolu ve Ulaş Ömer Sezgin'in yargılandığı davanın ilk durulmasını 11-12 Ekim'de Istanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi'nde saat 09:40'da görüleceğini söyleyen Okatan, halkın haber alma hakkına sahip çıkan herkesi Silivri Cezaevi Kampüsü'ne davet etti.

'KIZIM REHİN ALINDI'

Basın açıklamasının ardından söz alan Meşale Tolu'nun babası Ali Rıza Tolu, "Ben de kızımın tutuklu bulunduğu bu süre içinde kitlelere ulaşılması gereken haberlerden yoksun bırakılması, gazeteciliğin esir alınması ve aynı zamanda Alman vatandaşı olmakla birlikte rehin alındığını söyleyebilirim" diye konuştu. Meşale'nin kaldığı hapishane koşullarını anlatan Tolu sözlerini şöyle devam etti: "Bakırköy Hapishanesi diğer cezaevlerine göre biraz daha iyi. 18 kişi kızım ve torunumla birlikte kalıyor. İşkenceye maruz kalmadığını söyledi kızım ama torunuma oyuncak veremiyorum. Tek oyuncağı toptur, bir çocuk oyuncaklarıyla büyür. Ama kızımı tutsak etmeselerdi torunum özgür bir durumda büyüyecekti"  Almanya'da yoğun bir dayanışma sergilendiğini belirten Tolu, tüm basına sergilenen dayanışmaya teşekkürlerini iletti. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

EMEP'ten İdlib açıklaması: Türkiye çıkmaz sokağa sokuluyor

SONRAKİ HABER

Kasım ayı son 9 yılın en kurak ayı oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa