07 Ekim 2017 23:14

Çavuşoğlu'dan İdlib açıklaması: Amaç çatışmaları önlemek

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İdlib'e operasyonuna dair 'Amacımız siyasi süreci kolaylaştırmak ve çatışmaları tamamen önlemek' dedi.

Paylaş

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İdlib'e yönelik operasyona ilişkin "Amacımız siyasi süreci kolaylaştırmak ve çatışmaları tamamen önlemek" diye konuştu. "Çavuşoğlu sahadaki durumu istihbarat ve asker değerlendirecek" diye de ekledi.

AKP'nin Afyonkarahisar kampında açıklama yapan Dışişleri Bakanı Muvlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile yaptığı telefon görüşmesinde Kuzey Irak, Suriye ve İdlib'i konuştuklarını söyledi. Çavuşoğlu, "bazı konsolosluk meselelerini" de görüştüklerini ileterek, 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonuna ilişkin soruşturmada tutuklanan ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu çalışanının da gündeme geldiğinin işaretini verdi.

Çavuşoğlu ayrıca İran Dışişleri Bakanı ile de görüştüğünü iletti.

"İdlib'de Türk askerinin durumu nedir? Biz ne zaman gireceğiz?" sorusunu yanıtlayan Çavuşoğlu, "İdlib'deki konu şu: Astana'da bir mutabakata vardık. Neden? Bu bölgelerde çatışmayı önlemek istiyoruz. Yani çatışmasızlıklar bölgesi ya da gerginlikleri azaltıcı bölge. Tabii burada belli bölgelerde Rus, İranlı gözlemleciler olacak, İdlib içinde de bizim gözlemciler olacak. Elbette İdlib içinde bizim gözlemcilerimiz de güvenli olan yerlerde olacak ki herhangi bir risk olmasın" ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, amacın, "herhangi bir ihalili önleme ya da ihlal olursa da kimin yaptığını tespit etme" olduğunu belirtti: "Amacımız, çatışmaları tamamen önlemek ve siyasi süreci kolaylaştırmak. Astana bir yerde güven artırıcı önlemler için, çatışmaların, durdurulması için bir platform ama amacımız şimdi Cenevre sürecin canlandırmak. De Mistura da bunun için çalışıyor. Biz de kendisine destek veriyoruz."

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

"İdlib'de zaten ağırlıklı olarak Özgür Suriye Ordusu ve değişik bölgelerden gelen siviller var. Ama her yerde olduğu gibi bu bölgede de radikal unsurlar vardır.

Geçen gün Rusya'ya ve diğerlerine de söyledik, yani 'Havadan gelişi güzel bombalama yapmayın çünkü siviller de ölüyor.' Varsa bir yerde terörist onun tespit edilip, onunla mücadelenin yapılması lazım. Yani sivilleri ya da ılımlı muhalefeti gelişi güzel bombalamanın bir faydası yok hatta oradaki insani yardımı ulaştıran bazı örgütlerin de temsilcilerin yaralandığını da bugün bana Rex Tillerson söyledi." 

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, "Bir takvim var mı? İdlib'e, ÖSO'ndan gelecek istihbarat paylaşımına göre mi gireceğiz?" sorusuna, "Arazideki, sahadaki durumu istihbaratımız ve askerimiz birlikte değerlendirecekler. Ona göre adımlar atılacak" yanıtı verdi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İşçi servisi devrildi, 2'si ağır 13 kişi yaralandı

SONRAKİ HABER

F Oturumu’nun 402'ncisinde Erdal Özel'in serbest bırakılması istendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa