07 Ekim 2017 10:04

İdlib için askere 'görev emri' verildi

Türkiye, Rusya ve İran’ın uzlaştığı Suriye’nin İdlib kentindeki ‘çatışmasızlık bölgesi'nde gece yarısından itibaren sınırda askeri hareketlilik var.

Paylaş

Hatay’ın karşısındaki İdlib’le ilgili gece yarısından itibaren sınır hattında görev yapan üst düzey askeri yetkililere ‘görev’ emri gitti, tüm birlikler alarma geçti. Üç ülkenin ortak kararı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bir gece ansızın gelebiliriz” sözleriyle TSK hazırlıklarını hızlandırdı.

Hürriyet'in haberine göre, askeri birlikleri İdlib’e götürecek araçlar ile güvenliği sağlayacak tank ve hava savunma sistemlerinin sınıra sevki tamamlandı. Kayseri Komando Tugayı’ndan birlikler de sınıra konuşlandırıldı. Bu hazırlıklar yürütülürken Türk Özel Kuvvetleri (Bordo Bereliler) sızma harekâtıyla İdlib güzergahı üzerinde ve yakınlardaki hedefleri belirledi.

GARANTÖR ÜLKELER

Eylül başında Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılan 6’ncı Suriye toplantısında İdlib’te çatışmasızlık bölgeleri kurulmasında garantör ülkeler Türkiye, Rusya ve İran mutabık kalmış ve bu bölgelerde kurulacak gözlemci noktalarında 500’er asker göndermeyi 'uygun' bulmuşlardı. Buna göre Rusya, İdlib çevresinde, Türkiye'nin ise kent merkezinde güvenliği sağlaması bildirilmişti. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN HAREKETLİLİĞE DAİR KONUŞTU

Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'da , AKP 26. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nda İdlib'deki hareketliliğe dair açıklamalarda bulundu.

Erdoğan yaşananlar üzerine; "Suriye'deki güvenlik krizinin geldiği nokta ortada. Operasyon noktasında attığımız adımları biliyorsunuz. Ülkemizi dışlamaya yönelik tüm çabalara rağmen, bu meselenin milli güvenliğimizle ilgili olduğunu defaetle zaten açıklıyoruz. Fırat Kalkanı harekatıyla kendimize bölgemizde açtığımız alanı şimdi İdlib'in güvenliğini sağlamaya yönelik yeni bir adımla daha ileriye taşımanın gayreti içerisindeyiz. Bugün İdlib'de ciddi bir harekat var ve bu devam edecek. İdlib'in ardından yeni inisiyatifler almaya devam edeceğiz" diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hazine nakit açığı patlayınca ek borçlanma limiti artırıldı

SONRAKİ HABER

Bakan Soylu, HDP'li belediyenin deprem yardımının neden engellendiğini açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa