05 Ekim 2017 18:49

TMMOB: Delil Arslan cinayetinin takipçisiyiz

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu, 24 yaşındaki Delil Arslan’ın cinayetininin takipçisi olacaklarını belirtti.

Paylaş

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu (İKK), Bursa’da Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) üyesi 24 yaşındaki Delil Arslan’ın işe başlamasından üç gün sonra iş cinayetinde yaşamını yitirdiğini açıkladı ve olayın takipçisi olacaklarını belirtti.

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu'ndan yapılan yazılı açıklama da, "Delil Arslan’ın, TGM firmasının Panama'dan Hindistan'a sıvılaştırılmış amonyak gazı taşıyan "Gas Cat" isimli gemisinde çalışırken, 30 Eylül 2017 Cumartesi sabahı Sri Lanka açıklarında elektrik akımına kapılarak yaşamını yitirdiği tespit edilmiştir. Gemi yönetimi Delil Arslan'ın yaşamını yitirmesine neden olan olay ile ilgili TGM firması bir teknik inceleme yapıldığını beyan etmiş olsa da, yapıldığı beyan edilen teknik incelemenin içeriği konusunda ne iş cinayetinde kaybettiğimiz Delil Arslan’ın ailesi ne de kamuoyu bilgilendirilmemiştir" denildi.

TGM firmasının yaşanan iş cinayeti konusunda konsolosluğu, Delil Arslan’ın ailesini ve teknik inceleme yapacak yetkilileri bilgilendirmekten kaçındığı söylendi.

TGM firması tarafından yapılan açıklamanın teknik dayanaklardan yoksun olduğuna değinilen açıklamada, "Kamuoyunun nezdinde, yaşanan iş cinayetini kader/fıtrat olarak değerlendirme kültürünü ortaya koymaktadır" denildi.

TMMOB, Delil Arslan’ın yaşamını yitirdiği iş cinayeti ile ilgili olarak TGM firmasına şu soruları yöneltti:

*TMMOB Elektrik Mühendisleri Odasına 68318 sicil numarası ile kayıtlı olan bir Elektrik Elektronik Mühendisi olan Delil Arslan’ın, ısrarla stajyer olarak tanımlanmasının nedeni nedir?

*TGM firmasının basın açıklamasında belirtmiş olduğu ve olay mahallinde alınmış olan tedbirler nelerdir? İşçi sağlığı ve iş güvenliği gereği yapılması gereken risk analizi ve diğer çalışmalar yapılmış mıdır? TGM firması yapmış olduğu çalışmaları ve olay mahalli kayıtlarını incelemeye müsait bir şekilde kamuoyu ile paylaşmalıdır.

*Delil Arslan’a yasal ve vicdani zorunluluk olarak verilmesi gereken oryantasyon eğitimi, iş güvenliği eğitimleri verilmiş midir? Kullanacağı kişisel koruyucu ekipmanlar teslim edilmiş ve gerekli bilgilendirmeler yapılmış mıdır?

*Kontrolsüz bir şekilde orada bulunan elektrik kablosunun Delil Arslan’a temas etmesi, olay mahallinde gerekli çevre güvenliğinin sağlanmadığını göstermektedir. Daha önce "Gas Cat" isimli gemide ve TGM firmasının diğer gemi ve birimlerinde yaşanan kaza ve iş cinayetleri nelerdir ve kayıt altına alınmış mıdır?

*Elektrik Elektronik Mühendisinin floresan değişimi işlerinde tekniker olarak kullanılması işletmeniz için genel bir uygulama mıdır?

*İş cinayetine şahit olan mühendisin beyanı alınmadan gemi ile birlikte olay mahallinden kaçırılmasının amacı, yaşanan iş cinayeti ile ilgili olarak gerekli sorgulamanın yapılmasını engellemek midir? Bu kararı "Gas Cat" gemisinin kaptanı tek başına mı vermiştir, yoksa TGM firmasının bu konuda bir talimatı var mıdır?

*İş cinayetinde hayatını kaybeden Delil Arslan'ın babası Cemal Arslan ve TMMOB ÇMO Üyemiz İş Güvenliği Uzmanı Berivan ÖZHAN cenazeyi almak üzere Sri Lanka'ya giderek yaptıkları kısıtlı incelemeler sonucunda dahi, TGM firmasının beyan ettiği gibi olayın düşük volt çarpması sonucu yaşanan bir kalp durması olmayıp, ölümün düşük bir voltajdan kaynaklanmadığını tespit etmiştir. TGM firmasının ısrarla yaşanan iş cinayetini “düşük voltaj ile yaşanmıştır” beyanı ile açıklaması, firmanın iş cinayetindeki suçunu Delil Arslan ve diğer mühendisin üzerine yıkarak sorumluluktan kaçma çabasından mıdır? (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Suudi Arabistan Rusya’dan S-400 alacak

SONRAKİ HABER

İşçilerin taleplerini yok sayan metal patronları lokavt kararı aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...