03 Ekim 2017 13:30

2017 Nobel Fizik Ödülü'nü kazanan isimler belli oldu

2017 yılı Nobel Fizik Ödülü, yerçekimsel dalgaları gözlemleme alanında yaptıkları katkılar için ABD'li 3 bilim insanına verildi.

2017 Nobel Fizik Ödülü'nü kazanan isimler belli oldu

Paylaş

2017 yılı Nobel Fizik Ödülü, yerçekimsel dalgaları gözlemleme alanında yaptıkları katkılar için ABD'li biliminsanları Rainer Weiss, Barry C. Barish ve Kip S. Thorne'a verildi.

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi'nden yapılan açıklamada "Bu tamamen yeni ve farklı bir şey ve daha önce görülmemiş dünyaların kapılarını açıyor. Bu dalgaları yakalayıp, mesajlarını çözmeyi başaranları çok sayıda keşif bekleniyor" denildi.

Bir yüzyıl önce Albert Einstein tarafından tahmin edilen ve izafiyet teorisinin bir parçası olan yerçekimsel dalgaların varlığı ilk olarak 2015'te tespit edilmişti.

Yerkeçimsel dalgalar, birbiriyle çarpışan kara delikler ve yıldız çekirdeklerinin çökmesi gibi evrendeki şiddetli olaylar nedeniyle zaman-mekan dokusunda görülen kıpırtılar.

Akademi Weiss, Barish ve Thorne'a 1,1 milyon dolarlık para ödülü de verdi.

2017 yılının tıp alanındaki Nobel Ödülü, ABD'li bilim insanları Jeffrey Hall, Michael Rosbash ve Michael Young'a verilmişti.

Jeffrey Hall, Michael Rosbash ve Michael Young, insan vücudunun biyolojik saatini inceleyen ve bunu kontrol eden moleküler mekanizmaları ortaya çıkaran çalışmalarla ödüle layık görülmüştü. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Müftülere nikah yetkisi veren tasarı komisyonda

SONRAKİ HABER

Garo Paylan, mülteci ölümlerini Meclis gündemine getirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa