29 Eylül 2017 11:00

Bravo ve BRV işçileri hakkı olan ücretleri istiyor

Ücretleri, kıdem ve ihbar tazminatları ödenmeyen Bravo ve BRV tekstil firması işçileri; Zara, Next ve Mango’dan ücretlerinin ödenmesini istedi. 

Paylaş

Bravo ve BRV isimli aynı kişiye ait iki tekstil firması, işçilerin 2-3 aylık ücretleri ile kıdem ve ihbar tazminatlarını da ödemeden ortadan kayboldu. Zara/Inditex grubuna, Next ve Mango markalarına üretim yapan firmaların işçileri, change.org’ta başlattıkları imza kampanyası ile Zara, Next ve Mango’dan ücretlerinin ödenmesini istedi. 

140 Bravo işçisi adına Change.org’ta başlatılan kampanya açıklamasında 2016 yılının mayısından temmuzuna patronunun ücretlerin büyük bölümünü ödemediği ve 2016 temmuzunun sonunda ise alacaklı firmaların adamlarının, işyerini basıp tüm makine ve değerli eşyalara el koyduğu belirtildi. 

‘TEDARİKÇİ FABRİKALAR KÜRESEL MARKALARIN FABRİKALARIDIR’

“Patron ise ortadan kayboldu. İki ile üç aylık maaşlarımızı, kıdem ve ihbar tazminatlarımızı alamadık” denilen kampanya açıklamasında şöyle devam etti: “Günümüzde dünyayı saran küresel üretim zincirinde bizim ki gibi tedarikçi fabrikalar aslında küresel markaların fabrikalarıdır. Bizim ki gibi fabrikalarda yapılan üretimden en çok parayı kazanan ve üretim koşulları üzerinde asıl söz sahibi olanlar hep bu markalardır. Bu gerçek günümüzde git gide kabul görmekte. Öyle ki Zara/Inditex, uluslararası IndustriAll Sendikası ile Küresel Çerçeve Sözleşmesi imzaladı ve ürün tedarik ettiği fabrikalardaki işçilerin temel haklarından sorumlu olduğunu kabul etti” 

‘FİRMALAR SUÇUNU KABUL ETTİ ANCAK BİZE SADAKA VERDİ’

2016 yılının ağustos ayından beri sendikaları DİSK Tekstil Sendikasının, Temiz Giysi Kampanyası ve IndustriAll Küresel Sendikasının desteği ile kendileri için söz konusu markalarla görüşmeler yürüttüğü ve bunun sonunda da markaların suçunu kabul ettiği aktarılan açıklamada “12 ay boyunca bu görüşmelerin sonuçlanması için sabırla ve ümitle bekledik. Görüşmelerin ve diplomasinin zarar görmemesi için yaşadığımız sıkıntıları içimize attık, ses çıkarmadık. Ancak kocaman bir yılın ardından geldiğimiz noktada markalar toplam alacağımızın sadece çeyreğini biraz geçen bir miktarı ödemeyi kabul etti. Yani markalar sorumluluklarını kabul etti, ancak bize sadaka vermeyi layık gördü” denildi. 

Kampanya son olarak şöyle tamamlandı: “Hepimiz yıllardır Zara/Inditex, Next ve Mango için çalıştık, ter döktük. Bu markaların o güzel giysilerini ellerimizin emeği, gözlerimizin nuru ile bizler yaptık. Bu markaları alın terimizin karşılığını, hakkımız olanı vermeye çağırıyoruz. Sadaka değil hakkımızı istiyoruz! Sizlerden de bu çağrımıza destek olmanızı bekliyoruz” 

Kampanyaya şu adresten ulaşabilirsiniz: https://www.change.org/p/bravoiscileri (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gazetelerde 'Ne Var Ne Yok?' - 29 Eylül 2017 Cuma

SONRAKİ HABER

ABD Venezuela'ya ait 15 uçağı kara listeye aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...