Neçirvan Barzani'den Erdoğan'a 'yaptırım' yanıtı

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, Erdoğan'ın 'Petrolün vanası bizde' açıklamasına cevap verdi.

27 Eylül 2017 13:07
Paylaş

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "Petrolün vanası bizde. Onu kapatırsak bu iş bitti" sözlerine yanıt verdi.

Barzani, "Petrol boru vanası Türkiye' nin elindedir. Ama Türkiye ile imzalanan bir anlaşmamız var. Tam tersine biz doğal gaz borusu döşeme çalışması içindeyiz. Yapılan referandumun Türkiye milli güvenliğine bir tehdit olarak algılanmasını istemiyoruz. Türkiye ile olan ilişmiz eskiye dayalıdır ve devam edecektir. Kesinlikle sınırları değiştirmeyeceğiz.  Sınırlar olduğu gibi kalacaktır. Türkiye ile diyaloğu geliştirmek istiyoruz. Savaşa gidecek bir bağımsızlık istemiyoruz. Bağdat ile diyalog yöntemleriyle çözüm istiyoruz. Türkiye bizim dışarıya açılan kapımızdır. Bölge için istikrar faktörü olacağız" dedi.

ASKERİ TATBİKAT

Barzani, Habur' da yürütülen tatbikatla ilgili ise şunları söyledi: "Tatbikatın sınırlarımızın içine getirileceğine inanmıyorum. Ancak bu tarafa geçmeyi düşünürse kesinlikle buna karşı tavrımız olacaktır. Ancak böyle bir şey olacağını beklemiyor ve zannetmiyorum."

ZEYBEKCİ'DEN 'AMBARGO' AÇIKLAMASI

Öte yandan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İstanbul Finans Zirvesi'nde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Zeybekci bir gazetecinin, IKBY'ye ambargo uygulanması konusunda yaptığı açıklamaları sorması üzerine şunları söyledi:

“Sözlerimin hiçbir yerinde 'Kuzey Irak'a ambargo uygulanmamalı' diye bir söz yok. Ambargo, ekonomik yaptırımlar çok ciddi bir şeydir. Bunlarla ilgili Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın söylediği sözler hepimiz için bağlayıcıdır ve bize uyulması gereken talimatlardır. Ama şu ana kadar Türkiye'nin bu yönde alınmış olan bir kararı yok. Türkiye olarak bizim önemli ticaret ortaklarımızdan birisi Irak. Yaklaşık olarak 8 milyar dolar ihracatımızın, ekonomik menfaatimizin olduğu bir ülke. Bunun yaklaşık 2.5 milyar dolarlık kısmı Kuzey geri kalan kısmı Güney ile ilintili. Bekara boşanmak kolaydır derler, Türkiye burada en büyük menfaati olan ülke. Dışarıdaki toplulukların Irak ile söylemleri bizim için biraz daha farklı. Türkiye olarak şu anda gerek ekonomik yaptırımlar, gerekse sınır kapılarının kapatılması gibi herhangi alınmış olan bir karar yok. Böyle bir karar alınırsa da zaten itiraz edecek hiç kimsenin böyle bir şeyi yoktur. Musul ve Kerkük bizim kutsal bir davamızdır. Bu milletin kutsal bir emaneti ve davasıdır. Onun için Irak'a karşı, Irak'taki referanduma Türkiye hariç, tırnak içinde söylüyorum, karşı çıktığını söyleyen ülkelerin bu karşı çıkışlarının da ben çok dikkatli şekilde takip edilmesi gerektiğine inanıyorum." (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İnsan sesine en yakın enstrüman neymiş

SONRAKİ HABER

Sağlık Bakanı: Kesin koronavirüs tanısı olan hiçbir hastamız olmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa