24 Eylül 2017 17:37

10 Ekim duruşmasına çağrı: Kamuoyu takibi önemli

10 Ekim Ankara Katliamı'nın 5. duruşması yarın. Davada kritik aşamaya gelindiğini belirten avukat ve 10 Ekim Der Başkanı kamuoyu takibi çağrısı yaptı.

10 Ekim duruşmasına çağrı: Kamuoyu takibi önemli

Paylaş

10 Ekim Katliamı davasının 5. duruşması yarın başlıyor. İki gün sürecek duruşma öncesi Evrensel'e konuşan 10 Ekim davası mağdurlarının avukatlarından İlke Işık bu duruşmada mahkemeden kamu görevlilerinin sorumluluğu hakkında adım atmalarını isteyeceklerini vurguladı. 10 Ekim Der Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun da davanın kritik aşamaya geldiğini bu nedenle kamuoyu takibinin önemli olduğunu söyleyerek davaya katılım çağrısı yaptı. 

'MAHKEME ARTIK SOMUT ADIM ATMALI'

Yargılama boyunca firari sanıkların yakalanması ve katliamdaki sorumluluğun sadece salondaki sanıklarla sınırlı olmadığını söylediklerini hatırlatan Işık, bu duruşma mahkeme heyetinin kamu görevlilerinin sorumluluğu hakkında somut bir adım atması gerektiğini vurgulayarak, “Katliamda bütün sorumluluklar yargılanmalı” diye devam etti. 

Işık, son olarak “10 Ekim barış mitinginde gerçekleşen, bir katliamdı. Şimdiye kadar emek demokrasi güçleri, bu davayı izledi. Bundan sonra da böyle olacak. Herkesi Ankara adliyesine bekliyoruz” çağrısı yaptı. 

'KATLİAMI AYDINLATACAK TALEPLER KABUL EDİLMİYOR'

10 Ekim-Der Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun da, ana akım medyanın 10 Ekim davası ile yeterince ilgilenmediğini ifade ederek, “Duruşmada akla mantığa aykırı şeyler oluyor. Bu gelişmelerin takip edilmesi, tarihe not düşülmesi çok değerli” dedi.  Davada birtakım taleplerin kabul edilirken, katliamın aydınlatılmasına yardımcı olacak kritik taleplerin kabul edilmediğine dikkat çeken Coşgun, dosyada sanık olması, dinlenmesi gereken kişilerin duruşmaya getirilmediğini söyledi. Sanık Resul Demir’in eşi Ceren Demir’in  mahkeme huzurunda dinlenmesinin reddedildiğini kaydeden Coşgun, Demir’in savcılıkta yarım yamalak alınan ifadesinin mahkeme heyeti tarafından yeterli görüldüğünü ifade etti.

Yine birçok dijital verinin bilirkişiler tarafından incelenmesi gerektiğini, ancak bilirkişilerin “şarjı yok, telefonu açamadım” gibi trajikomik yanıtlarla bu incelemeyi yapmadığını dile getiren Coşgun, önemli birçok verinin mahkemeye getirilmemesini eleştirdi.

Özellikle katliamdaki kamusal sorumluluk konusunda mahkeme heyetinin bir cümle bile kurmadığını ifade eden Coşgun, “Bu taleplerin kabul edilmemesi bizim adalet anlayışımızla uyuşmuyor”dedi. 

10 Ekim Ankara Katliamı’nın ikinci yıldönümünün yaklaştığını da hatırlatan Coşgun, anma töreni için  KESK, DİSK, TMMOB ve TTB ile birlikte hazırlık yaptıkları bilgisini verdi. Anma için Ankara Valiliği’ne randevu başvurusu yaptıklarını belirten Coşgun, valilikten dönüş beklediklerini kaydetti. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Balık hallerinde fiyatlar düştü

SONRAKİ HABER

İngiltere'de yasalardaki aile içi şiddet tanımı genişletiliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa