24 Eylül 2017 11:28

Suudi Arabistan’da kadınlar ilk kez stadyuma alındı

Suudi Arabistan'da kadınlar ilk kez stadyuma girebildi. Maç izlemeleri halen yasak olsa da bu hamle 'nabız yoklama' olarak değerlendirildi.

Suudi Arabistan’da kadınlar ilk kez stadyuma alındı

Paylaş

Kuruluşunun 85. yılını kutlayan Suudi Arabistan’da kadınlar ilk kez stadyuma alındı. Kadınların futbol maçı izlemesi halen yasak olsa da bunun bir nabız yoklama olduğu belirtiliyor.

Dün başkent Riyad ve Cidde’de gerçekleşen etkinliklerde kadınlar, konser ve operetleri yerinde takip etme şansı buldu. Etkinlikler, Sünni İslam’ın Vehhabi mezhebine göre yönetilen ülkede iki yıl önce ilan edilen “2030 vizyonu” kapsamında düzenlendi. Rejim, Suudi Arabistan ekonomisinin petrole olan bağımlılığını azaltarak ekonomiyi çeşitlendirmeyi, ekonomiye yeni sektörler kazandırmayı, istihdamı artırmayı ve kapalı yaşam tarzını açmayı hedefliyor.

4 gün boyunca 17 kentte düzenlenecek etkinliklere 1.5 milyon kişinin katılması bekleniyor.

‘NABIZ YOKLAMA’

Suudi Arabistan’da kız çocukları için okullarda beden eğitimi dersi 6 hafta önce serbest bırakılmıştı. Ortadoğu futbolunu yakından takip eden James M. Dorsey, kadınların etkinlikler için stadyuma alınmasının gelecekte maçlara girebilmeleri için de bir nabız yoklama olduğunu belirtti. Ülkede din adamları, bu tarz politikalara sert tepki gösteriyor. (SPOR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Fransa'da işçi düşmanı yasaya karşı büyük protesto

SONRAKİ HABER

Futbolcu Emiliano Sala’nın içinde bulunduğu özel uçak radardan çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa