05 Eylül 2017 02:00

İranlı kadınların maç bileti sevinci kısa sürdü

İran’da kadınların erkek futbol takımlarının maçlarını izlemesine yönelik yasağın kaldırıldığı sevinci kısa sürdü.

İranlı kadınların maç bileti sevinci kısa sürdü

Paylaş

İran Futbol Federasyonu, salı günü Suriye ile yapılacak Dünya Kupası Asya Elemeleri maçında kadınlara yanlışlıkla bilet satıldığını açıkladı.

İnternet üzerinden bilet satışı sırasında kadınların bilet almasına olanak tanıyan seçeneğin açık olması heyecan yaratmıştı. Birçok İranlı kadın bilet alarak sevincini ortaya koymuş, biletleri Twitter’dan "Biletim var" hashtag'iyle paylaşmıştı. Ancak federasyonun “teknik hata” açıklamasıyla bu sevinç kısa sürdü. Açıklamada “Azadi Stadyumu’nda kadınların varlığına izin verilmesi gibi bir plan yok” denildi. Kadınların satın aldıkları biletlerin iptal edileceği ve parasının geri ödeneceği belirtildi.

BBC’nin haberine göre Şahrvand gazetesine konuşan bir kadın futboldan pek hoşlanmasa da bilet aldığını söyleyerek “Eğer bilet almasaydım çok büyük bir olayı kaçıracakmış gibi hissettim” dedi.

İran’da kadınlar voleybol, basketbol, hentbol, tenis gibi sporlarda erkeklerin maçlarını ayrı tribünlerde yer almak koşuluyla izleyebiliyor. Ancak futbol, yüzme ve güreşte bu geçerli değil.

'BOŞ KOLTUKLAR SESİMİZİ TEMSİL EDECEK'

2015’te erkeklerin voleybol maçını izlemek istediği için 4 ay tutuklu kalan İngiltere ve İran vatandaşı Ghoncheh Ghavami, kadınları stadyum yasağını protesto için bilet almaya devam etmeye çağırdı. Twitter’da yazan Ghavami, “Boş koltuklar bizim sesimizi temsil edecek” dedi. (SPOR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Kolombiyalı efsane kaleci Higuita'dan FARC'ın davetine yanıt

SONRAKİ HABER

Seramik fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa