23 Eylül 2017 00:19

Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi: Referandumu iptal edin

Milli Güvenlik Kurulu toplantısının hemen ardından başlayan ve yaklaşık 2 saat süren Bakanlar Kurulu toplantısı 23:40'ta sona erdi.

Paylaş

Bakanlar Kurulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki toplantı, saat 21.30'da başladı. Toplantının 23:40'ta sona erdiği bildirildi. Hükümet sözcüsü Bekir Bozdağ toplantıya ilişkin açıklama yapıyor.

'Beklentimiz referandumun ertelenmesi değil iptalidir'

Bozdağ'ın açıklamalarından başlıklar şöyle:

'REFERANDUM GAYRİMEŞRUDUR'

“MGK’da Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin aldığı referandum değerlendirilmiştir. Konu bütün boyutlarıyla, alınabilecek her türlü tedbir masaya yatırılmıştır. Bakanlar Kurulu’na da bazı tavsiyelerde bulunmuştur. Bakanlar Kurulu MGK’daki tavsiyeleri gözetmek suretiyle referandum bütün yönleriyle değerlendirilmiştir. Referandumun olması halinde Türkiye ne tür terdbirler alacaktır bunlar bütün boyutlarıyla değerlendirilmiştir. Bu referandum gayrimeşru bir referandumdur. Türkiye bu konudaki tavrını baştan beri net ve açık şekilde ortaya koymuştur. Milli güvenliğe doğrudan tehdittir. Irak’ın toprak bütünlüğüne doğrudan bir tehdittir, bölgenin barışına istikrarına güvenliğine yeni sıkıntılar doğurmaya da adaydır. Bu açıdan da referandum bölgedeki huzursuzluğu daha da artıracak pekçok güvenlik riskleri ortaya çıkarabilecektir. Yaptıkları hesapların büyük bir kısmı kendilerine daha büyük problem olarak dönecektir."

'AKLI SELİM İLE HAREKET EDİN, REFERANDUMU İPTAL EDİN'

"Bu referanduma Türkiye karşı olduğu gibi komşu ülkelerinde tamamı karşıdır. Uluslararası toplum karşı. Bölgede itilaflı konular var, bugüne kadar çözüme kavuşturulmamıştır. O nedenle tartışmalı bölgelerin referanduma dahil edilmesi de vahim bir hata ve yanlıştır. Türkiye olarak son bir kez daha Irak Kürt Bölgesel Yönetimine çağrıda bulunuyoruz: Aklı selim ile hareket edin. Bu referandumdan vazgeçin, referandumu iptal edin. Bölgenin hayrına olan iptal etmektir. Bu duygusallıkla götürülecek konu değildir, sağduyu ile karar verilmelidir. Umarız ki bu referandumu iptal ederler, bölgede daha büyük huzursuzluğa engel olmuş olurlar. Henüz vakit geçmiş değil, daha zaman var."

'ERTELEME GÜNDEMİMİZDE YOKTUR, DOĞRU OLAN İPTAL EDİLMESİDİR'

"Türkiye referandumun ertelenmesine de karşıdır. İleride bu referanduma izin verileceği anlamını taşır. Bizim bu referandumun bugün de yarın da yapılmasına razımız yoktur. Doğru olan referandumun iptal edilmesi. Erteleme bizim gündemimizde yoktur. Umarız ki bu sağduyu hakim olur ve ertelenir. Bütün opsiyonlar masaya kondu tek tek değerlendirildi. Referandumun iptal edilmesi halinde neler, iptal edilmemesi halinde hangi tedbirler alınacak, ne zaman uygulamaya konulacak bunlar değerlendirilmiştir. Ne zaman uygulumaya konulacağına hükümet karar verecektir. Türkiye bundan sonra da konuyu aklıselim ile takip edecektir. İnşallah uygulamaya gerek kalmaz hiç gündeme gelmez. Eğer referandum iptal edilirse bunlar kendi planlaması dahilinde uygulamaya konulacaktır. Bunları açıklamayı şu an doğru görmüyoruz."

'ULUSLARARASI HUKUKUN TANIDIĞI HAKLARI HATIRLATMA GEREĞİ OLDU'

"MGK bildirisinin sonunda şunu ikaz ettik. ‘Referandumun yapılması halinde Türkiye haklarını mahfuz tutar.’ Bu anlaşmalar Lozan Anlaşması, Ankara Anlaşması, 1946 Türkiye-Irak arasında dostluk anlaşması. Bu anlaşmalar iki ülke arasındaki sınırları o bölgede ihtilaflı konuları çözüme kavuşmasını açık ortaya koymaktadır. Türkiye’nin hakları var, Türkiye bu haklarını hatırlatıyor. Uluslararası hukukun tanıdığı haklar var, onu hatırlatma gereği oldu."

'TOPBAŞ'IN İSTİFASI ŞAHSİ BİR KARAR'

Kadir Topbaş’ın istifasına da değinen Bozdağ şu ifadeleri kullandı:

"İstifa kararı şahsi bir karardır. Sayın Kadir Topbaş, 2004, 2009 ve 2014’te İstanbul halkından destek alarak seçildi. Sayın başkana yaptığı hizmetler için gönülden teşekkür ediyorum. Siyaseti bıraktığı anlamına gelmez. Belediye başkanlığından istifa etti, partiden istifa etmedi, şu an partinin üyesidir. İşin doğrusu Bakanlar Kurulu’nda bu konuda bir değerlendirme yapılmadı. Parti ile bu konu konuşulmuş olabilir.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Çalılıktaki Atatürk heykeli: 3 kişi serbest bırakıldı

SONRAKİ HABER

Rahşan Ecevit'in Devlet Mezarlığı’na defnedilmesini olanak sağlayan teklif kabul edil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa