20 Eylül 2017 19:39

Tutuklu Gazeteci Doğan için Fransa’da kitap basıldı

Gazeteci Zehra Doğan için Fransa’da 'Zehra Doğan / Les Yeux Grands Ouverts' (Zehra Doğan /Gözler Açık) isimli bir kitap basıldı.

Paylaş

Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan Ressam, Gazeteci Zehra Doğan için Fransa’da “Zehra Doğan / Les Yeux Grands Ouverts” (Zehra Doğan /Gözler Açık) isimli bir kitap basıldı. “Journal D’Une Condamnation / Chronique Exposition” (Mahkumiyet Günlüğü / Bir Serginin Kronolojisi) alt başlığı ile yayımlanan kitabı, bir süredir Fransa’da gezici sergilenen Zehra Doğan resimlerinin küratörlüğünü de yapan Fransız Visual Sanatçı, Şair, Bağımsız Yayımcı ve Cenaze Levazımatçısı Laurence Loutre Barbier yayıma hazırladı.

Doğan’ın hikayesi, tutukluluğu, sanatının anlatıldığı kitapta, yazıları dışında, tutuklanmasına neden olan sokağa çıkma yasakları döneminde yaşamını yitiren 10 yaşındaki Elif Akboğa ile ilgili yaptığı haberi de yer aldı. Ayrıca, bu haber ile ilgili 30 yıldır Fransa’da yaşayan Gazeteci, Grafiker Naz Öke’nin kaleme aldığı yazı da yer aldı. 

‘DOĞAN TMK MAĞDURU ÇOCUKLARDAN’ 

Zehra Doğan’dan etkilenerek hikayesini araştıran Fransız Sanatçı Laurence Loutre Barbier,  Doğan’ın aynı zamanda Terörle Mücadele Yasası (TMK) mağduru çocuklardan olduğunu belirtiyor. Kitapta, Doğan’ın da yüzde 57’sinin dosyasında delil yokken yaşlarından çok hapis cezalarına çarptırılan 4 bin Kürt çocuğundan yalnızca biri olduğu belirtilerek, daha sonra kendisini geliştirip hem ressam hem gazeteci olduğu aktarıldı. 

‘TEK KADIN AJANSINDA EDİTÖRLÜK YAPTI’

Kitapta Doğan şu şekilde tanımlanıyor: “Doğan, kurulduğu 2012’den, 29 Ekim 2016’da 675 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK)  ile kapatılıncaya kadar Türkiye’nin ilk ve tek kadın haber ajansı olan Jin Haber Ajansında (JINHA) editörlük yaptı. Şengal’de IŞİD’in tecavüz edip, şiddet uyguladığı, katlettiği kadınlara dair yaptığı ‘Ezidi Kadınların Çığlığı’ haberiyle öldürülen Gazeteci Metin Göktepe adına verilen ödülü aldı. Bu arada resim yapmaya devam eden ve sergiler açan Doğan, Nusaybin’de, 23 Temmuz 2016’da sokağa çıkma yasaklarında yıkılan Kürt kentlerinden biri olan Mardin’in Nusaybin ilçesindeki evleri ve o evlerin enkazında kalarak yaşamını yitiren 10 yaşındaki Elif Akboğa’nın anlattıklarını kaleme alıp resmettiği için tutuklanmıştı. 60 tablo yaptığı 4.5 ay boyunca Mardin E Tipi Cezaevinde tutulan Zehra Doğan, Antep İstinaf Mahkemesince 2 yıl 9 ay 22 gün hapis cezasına çarptırılıp, 9 Aralık 2016’da Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesinde ‘örgüt propagandası’ ve ‘örgüt üyeliği’ iddiasıyla hakkında açılan davanın ilk duruşmasında ise tahliye edilmişti. Mahkeme ‘Verilen cezanın bozulmasına yer olmadığı’ gerekçesiyle cezayı onamış ve 12 Haziran 2017’de Diyarbakır’dan Nusaybin’e giderken yol kontrolünde tutuklanmıştı. Doğan, şimdi Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevinde. Gerekçe ise yaptığı haberler, çizdiği resimler ve o resimleri sosyal medya hesabından paylaşmak oldu. Bu duruma Doğan,’Yıkık binalara neden Türk bayraklı bu resmi yaptın diye 2 yıl 10 ay hapis aldım. Oysa bu fotoğrafı çeken onlardı. Ben sadece resmettim..’ diyerek tepki göstermişti.” 

‘SANATÇININ ÖZGÜRLÜĞÜNDEN MAHRUM EDİLMESİ…’

Laurence tüm bu süreci göz önünde bulundurup kitabın basılış amacını ise, “Belki de Zehra’yla birbirimizden hiç hoşlanmayacağız, duruşlarımızı beğenmeyeceğiz; ama bu benim için önemli değil, benim için yetenekli genç bir sanatçının haksız yere özgürlüğünden mahrum edilmesini görmek mücadele etmem için yeterli” sözleriyle ortaya koyuyor.  (Mezopotamya Ajansı)    
     

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

'Gülmen ve Özakça'da şiddetli böbrek ve sırt ağrısı var'

SONRAKİ HABER

Garanti Bankası'na 8 milyon avroluk adli ceza

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...