Sputnik’te bir gazeteci daha işten atıldı

Sputnik’te bir gazeteci daha işten atıldı

Rusya'nın resmi yayın organı Sputnik Türkiye’de bir gazeteci daha işten atıldı.

Daha önce hapiste kaldığı gerekçesi ile Gazeteci Ferid Demirel’i işten çıkaran, Sputnik Kürdistan’ın da bünyesinde bulunduğu Sputnik Türkiye, kuruluşundan itibaren kendileriyle birlikte çalışan Basın Sekreteri Lora Tomaili’yi, işten çıkardı.

Sputnik Türkiye yönetimi, kuruluşun 7 yıllık çalışanı Tomaili’yi “İş ahlakına uymamak” ve sağlık sorunları nedeniyle çok fazla rapor aldığı iddiasıyla işten çıkardığını bildirdi. Uzun süredir mobbing uygulanarak istifaya zorlandığını belirten Tomaili ise gerçek nedenin “İş ahlakına uymamak” olmadığını, şayet böyleyse neden çevirmenlik yaparken basın sekreterliğine terfi ettirildiğini soruyor. Terfisinin ardından, çalıştığı pozisyonun eski sahibinin aldığı ücret nedeniyle zam talebinde bulunduğunu ancak bunun kabul edilmediğini, yaklaşık sekizde bir maaşa razı edilmeye çalışıldığını ifade etti. 

MOBBİNG UYGULANDI!

Tomaili, ilkokul öğrencisi kızının tek velisi olması ve yaşadığı mobbing nedeniyle aldığı psikolojik tedaviden dolayı verilen izin ve raporların da, zam talebi nedeniyle işverende oluşan rahatsızlık sürecinde bahane olarak kullanıldığını belirtti. Tomaili, iş akdinin feshedildiği gün de akıl almaz şeyler yaşadığını iddia etti. İşveren Özcan Dada’nın masayı yumruklayıp bağırarak kendisiyle konuştuğunu, tüm personelin duyacağı şekilde “Defol git terbiyesiz”, “şerefsiz”, “Erkek olsaydın ağzını burnunu kırardım”,  diyerek tehdit ettiğini belirten Tomaili, bu sözlerin telefon görüşmelerine de yansıdığını kaydetti. İşverenin özel hayatına dahi müdahale ettiğini aktaran Tomaili, kişisel cep telefonu hattının da kendisine verilmediğini belirtti.

YARGIYA TAŞIDI 

Yaşadığı psikolojik şiddet nedeniyle tıbbi yardım aldığını belirten Tomaili, Sputnik Türkiye’de daha önce de birçok personelin mobbinge uğradığını ve konuyu yargıya taşıdığını hatırlatarak, Sputnik Türkiye yetkililerinin adalet önünde hesap vermesi için konuyu yargıya taşıdığını ifade etti. Tomaili, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığına başvurarak Sputnik Türkiye yetkililerinden şikayetçi oldu. Kişisel eşyaları ve telefon hattının gasbedildiğini aktaran Tomaili, ilgili şahıslar tarafından kendisine ve kızına zarar vermekle tehdit edildiğini adli makamlara ileterek uzaklaştırma talebinde bulundu. (İstanbulEVRENSEL)

www.evrensel.net
ETİKETLER Lora Tomalli

5 yorum yapılmış

 1. İsmi lazım değil 16 gün önce Yanıtla  /  Beğendim 1  /  Beğenmedim 0

  Zamanında Sputnik Türkiye'deki bir iş için Mahir Boztepe ile görüşmüştüm ala olumlu olmamıştı. Şimdi baktığımda iyi ki olmamış diyorum. Şerefsiz diyerek bir kadının üzerine yürünüyorsa, erkekleri işkenceyle öldürüyorlardır herhalde...

 2. sputnik magduru 23 gün önce Yanıtla  /  Beğendim 1  /  Beğenmedim 0

  Ben orada tam 5 yıl çalıştım. Haber doğrudur. Mobbing normal bir prosedürdür oradaki üstler tarafından sürekli uygulanan. İşten çıkarılma sebebim de komedi eseridir. Zira işin kapatılacağı, radyonun artık yayında olmayacağı söylenerek çıkarıldım. Oysa koca bir yalanmış. Daha neler neler! Hangi birini anlatsam ki? Ailecek çökülmüş bir müessese. Sevdiklerimiz-sevmediklerimiz diye ikiye ayrılıyor paralar, işler ve ilişkiler. Kısacası keşke hiç tecrübe etmeseydim dediğim bir işletmeydi.

 3. Kemal Yalın 26 gün önce Yanıtla  /  Beğendim 2  /  Beğenmedim 0

  özcan dada denen adam kendine göre de bir yayın yönetmeni bulmuş demek ki yıldız hanım. mahir boztepe isimli bu şahsı gerekli yerlere şikayet etmelisiniz bence.

 4. Monte Kristo Kontu 27 gün önce Yanıtla  /  Beğendim 2  /  Beğenmedim 0

  Uluslararası bir kurumun Türkiye temsilcisi, hem de bir kadın çalışanı nasıl dövmekle tehdit edebilir? Bu nedir Sputnik yönetimi? Özcan Dada denen adam mafya mıdır? BBC'de DW'de böyle bir şey olabilir mi sizce? Rezilsiniz!

 5. Yıldız Yorulmaz 1 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 3  /  Beğenmedim 0

  Merhabalar, benim adım Yıldız,bu sene üniversite mezun oldum ve stajyer olarak Sputnike alındım.İş veren Mahir Boztepe beni stajyer olarak 3 aya aldı ve deneme süresi verdi işe girmek için. Yalnız şunu da belirtmek isterim maaşı da vereceğini söylendi +yemek parası. Ancak iş veren Mahir Bey sözünde durmadan, bir ay sonra beni sebepsiz şekilde işten çıkartıyor, ve vermek gerektiğini parayı 2 kat az veriyor. Ben yen'i bir iş hayatımı başladığım için çok zor geldi,hevesim kırıldı çünkü Sputnikte büyük hedeflerim vardı ve özelikle Medya sektörde.Bu yaptığı işleri tek bir çalışan Lora Hanıma yapılmamış, Sputnik yen'i stajyerleri alıp onların hayaleri kırıp atıyorlar. Özellikle medya sektörde çalışmak heveslenen kişiler için sesleniyorum kendinizi yıpratmayın. İyi işler dileğiyle

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.