20 Eylül 2017 13:13

Musa Anter mezarı başında anıldı

Musa Anter, Akarsu köyündeki mezarı başında anıldı. HDP'li vekil Ali Atalan, 'Onun çizdiği mücadele yolunda bizler devam edeceğiz' dedi.

Paylaş

Diyarbakır’ın Seyrantepe Mahallesi’nde 20 Eylül 1992 tarihinde katledilen Musa Anter (Apê Musa) ölümünün 25'inci yıldönümünde Mardin'in ilçesi Nusaybin’e bağlı Akarsu (Sitîlîlê) köyünde bulunan mezarı başında anıldı. Anmaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Ali Atalan, HDP Mardin İl Eşbaşkanı Ali Aslan, Özgür Gazeteciler İnisiyatifi Sözcüsü Hakkı Boltan ile gazeteciler katıldı.

Anma için gelen araçlar, Akarsu köyünün 8 kilometre yakınında askerler tarafından durduruldu, gazetecilerin girmesine izin verilmedi. Araç kuyruğunun oluştuğu köyün girişinde uzun uğraşlar sonucu sadece HDP’li vekil Ali Atalan ve Apê Musa’nın oğlu Dicle Anter’in geçişine izin verilirken, gazeteciler geri çevrildi. Askerler, köye gazetecilerin kimliklerini aldı ve yaklaşık bir saat boyunca beklettikten sonra gazetecileri geri çevirdi. Köye giriş yapmasına izin verilen grup, Apê Musa’yı, evinin bahçesinde bulunan mezarı başında andı.

'BARIŞ ELÇİSİYDİ’

Anmada konuşan HDP Mardin İl Eşbaşkanı Ali Aslan, “Apê Musa sadece özgür basının öncüsü değil, bir barış elçisiydi” dedi. Apê Musa’nın ardıllarının bugün de baskılara maruz kaldığını belirten Aydın, özgür basının baskılara boyun eğmediğini söyledi.

'İZİNDEN YÜRÜMEYE DEVAM'

HDP Mardin Milletvekili Ali Atalan da, özgür basın şehitlerini andı. Atalan, "Apê Musa, işgalci zihniyete kafa tuttu. Zulüm ve adaletsizlik var olduğu sürece Musa Anter’in ruhu buna karşı mücadele edenlere güç verecektir. Bugün onun yolunda gidenler burada mezarın başında Apê Musa’yı anmak istedi. Fakat yollarını kestiler, onların Apê Musa’nın mezarına gelmesine izin vermedi. Apê Musa mezarında rahat olsun, onun çizdiği mücadele yolunda bizler devam edeceğiz" dedi.

'ONU ANLAYAN DEVLET ÖZGÜRLEŞİR'

Özgür Gazeteciler İnisiyatifi Sözcüsü Hakkı Boltan ise, uygulanan zulmün faşizmin göstergesi olduğunu ifade ederek, “Apê Musa son nefesine kadar faşizme boyun eğmedi. Faşizmin karşısında dimdik ayakta durdu. Bundan dolayı katledildi. Apê Musa’nın katledilmesi, Kürtlerin barış taleplerinin katledilmesi anlamına geliyor. Devletin Apê Musa’nın felsefesini anlaması gerekir. Apê Musa’yı anlayan bir devlet özgürleşir” dedi.
Anma, Apê Musa'nın mezarına karanfiller bırakılması ardından sona erdi.


Özgür Gazeteciler İnisiyatifinin çağrısıyla Seyrantepe’de bir araya gelen çok sayıda gazeteci, 1992’de JİTEM tarafından katledilen Kürt Yazar, Gazeteci Musa Anter’i andı. Anmaya Musa Anter’in oğlu Dicle Anter,  Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu, HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici ile HDP ve DBP yöneticileri katıldı.

‘ARDILLARI MÜCADELESİNİ SÜRDÜRÜYOR’

Katledilen gazetecilerin fotoğraflarının taşındığı anmada kırmızı karanfiller dağıtıldı. Yoğun güvenlik önleminin alındığı anma yapılan saygı duruşu ile başladı. Daha sonra konuşan Welat gazetesinden Zeynel Abidin Bulut,  Musa Anter’in katledilişinin 25’inci yılı olduğuna dikkat çekerek, Anter'in öldürülmesiyle fikirlerinin ve düşüncelerinin bitirilmediğini söyledi. Bulut, Anter’i öldürmek ile gerçeklerin karanlıkta kalmadığını ardıllarının zorlu ve baskıcı uygulamalara rağmen gerçekleri açığa çıkarmaya devam ettiğini dile getirdi.

‘HAKİKAT ARAYIŞÇISIYDI’

Daha sonra konuşan Özgür Gazeteciler İnisiyatifi Sözcüsü Hakkı Boltan ise, Musa Anter ve bu uğurda yaşamını yitiren tüm gazetecileri andı. Boltan, Apê Musa’nın hakikat arayışçısı olduğunu söyleyerek, öldürülene kadar bunun mücadelesini verdiğini belirtti. Boltan, Apê Musa’nın verdiği mücadeleye ardılları olarak devam edeceklerini söyledi.

‘TARİH CİNAYETİ AYDINLATACAK’

HDP Milletvekili Sibel Yiğitalp da, aradan geçen 25 yıla rağmen faillerin açığa çıkartılmadığını, katliamın aydınlatılmadığını belirterek, Apê Musa’nın verdiği mücadele ile Kürtlerin öncüsü olduğunu dile getirdi. Yiğitalp, cinayeti işleyenlerin hesap vermesi gerektiğini yineleyerek, AKP’nin de cinayeti aydınlatması gerektiğini söyledi. Gerçeklerin karanlıkta kalmayacağını ifade eden Yiğitalp, “Tarih cinayeti mutlaka aydınlatacaktır. Bunu yapanlar hesap verecektir” dedi.

‘AYNI ZİHNİYET SÜRÜYOR’

Son olarak konuşan Apê Musa’nın oğlu Dicle Anter de, katliamın üzerinde bir çeyrek asırlık zamanın geçtiğini hatırlatarak, 25 yıldır cinayetin aydınlatılmadığına vurgu yaptı. Anter, Apê Musa’nın yazılarını bugün yaşadıklarını ifade ederek, ardılları olan gazetecilerin yazdıkları için yine katledildiğini, cezaevlerine atıldığını söyledi.  Anter, bu durumun böyle gitmeyeceğini belirterek, “Demokrasinin olmadığı yerde racon kesmeyin” ifadesini kullandı.

Konuşmalardan sonra anmaya katılanlar Apê Musa’nın vurulduğu sokağa giderek, yere kırmızı karanfilleri ve taşıdıkları fotoğraflar bıraktı.
Anma “Özgür basın susturulamaz” sloganıyla son buldu. (DİYARBAKIR)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tekno Maccaferri’de 3. kez grev kırıcılığı

SONRAKİ HABER

Fransa'da genel greve devam çağrısı yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa