19 Eylül 2017 10:29

Hamza Yalçın’ı dünyaca ünlü hukukçu Garzon savunacak

Şili diktatörü Pinochet'e tutuklama kararı çıkartan, ünlü İspanyol hukukçu Garzon, Türkiye’nin tutuklattığı Gazeteci Yalçın’ın savunmasını üstlendi.

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

İspanya’nın dünyaca ünlü hukukçusu, eski Yargıç Baltasar Garzon, Türkiye’nin talebiyle Interpol aracılığıyla arandığı için 4 Ağustos’ta Barselona’da tutuklanan İsveç vatandaşı Gazeteci-Yazar Hamza Yalçın’ın davasını üstlendi. Garzon daha önce de Yalçın’ın serbest bırakılmasına dair açıklamalar yapmıştı.

GARZON: İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE SALDIRI

İspanyol haber ajanslarına açıklamalarda bulunan Garzon, Yalçın’ın tutuklanmasını ifade ve basın özgürlüğüne yönelik bir saldırı olarak değerlendirdi ve derhal serbest bırakılmasını istedi. Dünyaca ünlü hukukçu, Türkiye’de insan haklarına saygı gösterilmesinde ciddi kuşkular olduğu için İspanya’nın Yalçın’ı, Türkiye’ye iade etmemesi gerektiğini söyledi.

Yalçın’ın davasıyla Uluslararası Baltasar Garzon Vakfı’nda çalışan hukukçular ilgilenecek.

1998 yılında Şili’nin eski diktatörü Augusto Pinochet hakkında uluslararası tutuklama kararı çıkaran Garzon, insan hakları kuruluşları tarafından “süper yargıç” ilan edilmiş ve Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilmişti.

İSVEÇLİ HAK SAVUNUCULARI MEMNUN

Yalçın’ın serbest bırakılması amacıyla İsveç’ten İspanya’ya giden gazeteci-yazar örgütleri ve cezaevindeki Yalçın’la görüşmeler yapan Gazateci-Yazar Kurdo Baksi de, İsveç Devlet Televizyonu’na “Hamza ve Ben, Garzon’un davayı üstlenmesinin serbest bırakılma sürecini hızlandıracağını düşünüyoruz” açıklamasını yaptı.

İSPANYA’NİN İKİ GÜNDEMİ: KATALONYA VE TÜRKİYE

Evrensel’in konu hakkındaki sorularını yanıtlayan Baksi, “Hamza, Garzon’un davayı almasını istedi. Türkiye, Hamza Yalçın ve Doğan Akhanlı’nın dosyasını geciktirmeden İspanyol Hükümeti’ne gönderdi. Aslında Erdoğan ve AKP, Interpol’u kullanarak Akhanlı ve Yalçın’ı İspanya’da tutuklattırdığına pişman oldu. Şu anda İspanyol medyasının iki gündemi var. Birincisi Katalonya’nın referandum kararı alması. İkincisi de Türkiye’nin sınırları dışında  ifade ve basın özgürlüğünü engellemek amacıyla Interpol’u kullanması” dedi. Almanya vatandaşı Doğan Akhanlı da Türkiye’nin talebiyle Madrid’de tutuklanmıştı.

‘BİR AN ÖNCE SERBEST BIRAKILMASINI UMUYORUZ’

Akhanlı ve Yalçın’ın tutuklanmalarının dünya medyası, Avrupa Birliği ve AB ülkeleri dışişleri bakanları toplantısında gündeme geldiğini ve Erdoğan’ın gerçekleştirdiği ifade özgürlüğü ve insan hakları ihlallerinin tüm çıplaklığıyla açığa çıktığını söyleyen Baksi, Yalçın’ın davasıyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Medyada Yalçın’serbest bırakılıp bırakılmayacağına, Akhanlı’nın ülkeyi terk edip edemeyeceğine mahkemelerin karar vereceği belirtiliyor. Bu doğru değil. Kararı İspanyol Adalet Bakanlığı verecek. Ben, Garzon’un davayı üstlenmesinden sonra bakanlığın bir an önce Yalçın’ı serbest bırakacağını umuyorum. Türkiye’ye iade edebileceklerini sanmıyorum.”

‘TÜRKİYE INTERPOL’U SİYASİ AMAÇLARLA KULLANAMAZ’

İsveç Sol Parti Milletvekili Amineh Kakabaveh ve bazı İsveçli vekiller de, parlamentoya önerge vererek Dıişleri Bakanı Margot Wallström’ün  Türkiye’nin Interpol’u ifade ve basın özgürlüğünü ihlal etme ve muhalifleri susturma girişimlerine karşı neler yaptığını açıklamasını istemişti.

‘AVRUPA BİRLİĞİ TOPLANTISINDA GÖRÜŞÜLDÜ’

Konu ile ilgili parlamentoya bilgi veren Dışişleri Bakanı Margot Wallström, sorunu Türkiyeli yöneticiler ile yaptığı görüşmelerde ve AB dışişleri bakanları toplantısında gündeme getirdiğini, İspanyol mevkidaşıAlfanso Maria Dastis ile görüştüğünü belirttikten sonra “Interpol’un anayasası oldukça açık: Örgüt siyasi amaçlarla kullanılamaz. Özellikle de ifade özgürlüğünü etkileme riskinin bulunduğu bu durumda. İsveç, Avrupa Birliği ve Interpol’a arama kararlarının siyasi amaçlarla kullanılamayacağını açıkca söyledi” dedi.

Wallström, Türkiye’de insan hakları ve ifade özgürlüğü için mücadele eden kuruluşlarla dayanışma içinde olduklarına da vurgu yaptı.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Çemberin çevresindeki topraklar

SONRAKİ HABER

İran Dini Lideri Ali Hamaney: Trump bir palyaço

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...