Malatya’da ‘pembe trambüs’ başladı: Kadınlar tepkili

Malatya'da kadınların kullanımına özel tasarlanan pembe trambüs uygulaması hayata geçti. Kadınlar uygulamaya ayrımcılık nedeniyle tepki gösterdi.

18 Eylül 2017 17:58
Paylaş

Malatya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Hizmetleri (MOTAŞ) tarafından 2 pembe trambüs, hizmete başlatıldı. İlk seferine çıkan trambüsleri kullanan kadınlardan bazıları uygulamadan memnun olduklarını söylerken, bazıları da eleştirdi. 

Malatya'da çevresi papatyalarla süslenen pembe renkli trambüsü sadece kadın yolcular kullanabilecek. Türkiye’de ilk olarak Malatya’da denenen ve hizmete konulan iki pembe trambüsün şoförlüğünü ise kadınlar yapıyor.

Malatya Büyükşehir Belediyesi MOTAŞ Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, İnönü Üniversitesinde öğrenim gören kız öğrencilerin yoğun talepleri doğrultusunda pembe trambüslerin hizmete girdiği, iki trambüsün günde sekiz sefer yapacağı belirtildi.

Sürücüleri de kadın olan pembe trambüsler, her gün 07.00-08.00-09.00-10.00-14.00-15.00-16.00-17.00 saatlerinde sefer yapacak.

AĞBABA: PEMBE TRAMBÜSÜ KAÇIRAN ÜNİVERSİTELİ KADIN NE YAPACAK?

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba Ağbaba da "Pembe trambüs ile ayrımcılık yapılıyor diyerek" uygulamayı eleştirdi. Ağbaba, CHP İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında konuyla ilgili şunları söyledi:

"Bütün Türkiye, Malatya’daki pembe trambüsle yatıp kalkıyor. Pembe trambüse binmeyen kadınlar ne olacak? Pembe trambüsü kaçıran üniversiteli kadın ne yapacak? Resmen ayrımcılık yapılıyor. Eğer kadınlarla ilgili taciz sıkıntın varsa, o tacizi yapan sapıklara ‘mor otobüs’ yap, morarsın. Kim hangi otobüse, saat kaçta biniyorsa binsin ama o trambüse binmeyen kadına nasıl bakacaklar? Bu trambüs, kadınları sosyal halktan koparmaya, Ortadoğu’daki hemcinsleriyle bir yapmaya çalışan anlayıştır. Buna en çok kadınların karşı çıkması gerekiyor. 1926 yılında kabul edilen Medeni Kanun ile hayatın her alanında kadın-erkek eşitliği sağlanmışken, aradan 91 yıl geçtikten sonra bu tür uygulamalarla karşımıza çıkılması manidar ve üzücüdür. Eşiyle çocuğuyla araştırma hastanesine gidecek kadın ne yapacak? Bu uygulamayla birlikte o trambüse binmeyenlere mahalle baskısı yapılacak mı, yapılmayacak mı? Malatya ve Malatya’da yaşayan kadınlar bunu hak etmiyor." dedi. (Malatya/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

1 milyon 380 binden fazla öğrenci her gün yollarda!

SONRAKİ HABER

HDP, Van mitingine çağrı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...