18 Eylül 2017 11:41

Başbakan Yıldırım'dan TEOG açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, Şanlıurfa'da 2017/18 eğitim öğretim yılı açılış törenine katıldı.

Paylaş

Başbakan Binali Yıldırım Urfa’da “TEOG öğrencilerin stresini artırdı. Uykular kaçtı. Öğrencileri stresten kurtaracak çalışmaları yapacağız” dedi. Eğitim Sen de tartışmalara ilişkin bir açıklama yaptı ve iktidarın, sorunun tek başına TEOG’u kaldırmak olmadığını, asıl sorunun sınav merkezli eğitim sistemi olduğunu anlamamakta ısrar ettiğini belirtti. Açıklamada, “Eğitim sisteminin öncelikli sorunu sınav merkezli eğitim anlayışıdır” denildi. 

2017-2018 Eğitim öğretim yılı TEOG tartışmalarının gölgesinde başladı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “TEOG kaldırılacak” açıklamasının ardından tartışmalar alevlenirken, Başbakan Binali Yıldırım ve Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Urfa’da Hacı Abdurrahman Özdemir Ortaokulunda düzenlenen 2017-2018 eğitim öğretim yılı açılış törenine katıldı. Burada konuşan Başbakan Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeme getirdiği ‘TEOG kaldırılacak’ açıklamalarının ardından başlayan tartışmalara değindi. AKP döneminde uygulamaya sokulan TEOG sisteminin öğrencileri ‘yarış atı’ haline getirdiğini söyleyen Yıldırım, “Sizin stresinizi artırdı. Uykularınızı kaçırdı değil mi? Sizi stresten kurtaracak şekilde gereken çalışmaları yapacağız, 8. sınıfı bitirdiğinizde hangi tarafa ilginiz varsa, ‘Ben spor okuluna gideceğim’ buyur git. ‘Ben edebiyatçı olacağım’ sen de sosyal bilgilere git. ‘Ben din alimi olacağım’ sen de imam hatip lisesine git. Ortaokulda yönlendirileceksiniz. Okul yönlendirecek. Öğretmenlerimiz yönlendirecek ve anne, babalarınız yönlendirecek.” şeklinde konuştu.

BİLİMİN DIŞLANMASINA ULUSLARARASI STANDART DEDİ!

Binali Yıldırım’ın bir diğer gündemi ise yeni müfredattı. Yeni müfredatta Atatürkçülüğün çıkarılması, evrim teorisinin kaldırılması ve cihat kavramının müfredata girmesi eleştirilerini görmezden gelen Yıldırım, “Bazıları diyor ki, ‘Müfredatı niye değiştiriyorsunuz?’. Tabii ki değiştireceğiz. Velilerden benim istirhamım yeni müfredatın kapağını bile açıp okumamış ama şu da yokmuş bu da yokmuş gibi dedikodu edenlere itibar etmeyin.” dedi. Yıldırım, müfredatın bu kadar eleştirilmesine rağmen uluslararası eğitim standartları esas alınarak yapıldığını savundu.

EĞİTİM SEN’DEN EINSTEIN’LI YANIT

TEOG tartışması sürerken Eğitim Sen Genel Merkezi de konuyla ilgili bir açıklama yaptı. “Bugüne kadar çocuklarımızı/öğrencilerimizi sınav odaklı eğitim sisteminden kurtarmak yerine, sadece sınavların adını değiştirerek sonuç almaya çalışan siyasi iktidar, Albert Einstein’ın ünlü “Aynı yöntemleri kullanarak farklı sonuçlara ulaşmaya çalışmak aptallıktır!” sözünün hakkını verircesine hareket etmektedir.” denilen açıklamada, “Başta PISA sonuçları olmak üzere, uluslararası alanda öğrenci başarısında yaşanan gerilemeyi TEOG sınavını kaldırmakla çözeceğini sananlar, TEOG yerine başka bir sınav getirerek sorunu çözmekten çok, eğitimde yaşanan başarısızlıklardaki paylarını gizlemeye çalışmaktadırlar.” ifadeleri kullanıldı. Milli Eğitim Bakanlığının bugüne kadar benimsediği eğitim politikaları ile öğrenci ve velilerin kafasını karıştırmak, eğitim sistemini kendi ihtiyaçları doğrultusunda yapboz tahtasına çevirmek dışında eğitimde somut ve çözüme dayalı politikalar geliştiremediğini belirten Eğitim Sen, “Her yıl TEOG sonrası yerleştirmelerde yaşanan sorunlar, bakanlığın asıl amacının sağlıklı, herkesin memnun olacağı bir ortaöğretim sisteminin oluşturulması olmadığını göstermektedir.” dedi.  İktidarın, sorunun tek başına TEOG’u kaldırmak olmadığını, asıl sorunun sınav merkezli eğitim sistemi olduğunu anlamamakta ısrar ettiğini belirten Eğitim Sen açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Öncelikli olarak yapılması gereken, öğrencilerimizi sınav cenderesinden kurtarmak olmalıdır. Eğitimin hiçbir kademesinde öğrencilere ve dolayısıyla ailelerine dayatmada bulunmamalı, eğitim sisteminin öncelikli sorunu olan “sınav merkezli eğitim” anlayışı derhal terk edilmelidir. Her öğrencinin kendi ilgi ve becerisi doğrultusunda hangi alanda okuyacağını kendisinin belirleyeceği bir eğitim sistemi oluşturulmadan atılacak her adım, eğitimde yaşanan kaosu derinleştirmekten başka bir işe yaramayacaktır.”

MEB MÜSTEŞARI TEKİN: SINAVSIZ MODEL SEÇENEĞİ DEĞERLENDİRİLİYOR

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, TEOG'un kaldırılmasıyla ilgili “Sınavsız model seçeneği değerlendiriliyor” dedi. 

“TEOG kalkıyor mu?” sorusuna Tekin,  "Cumhurbaşkanımız böyle söylediğine göre kalkacaktır." ifadesini kullandı.  

Kanal 24 Televizyonu'ndaki canlı yayında soruları yanıtlayan Milli eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, Erdoğan'ın TEOG sistemiyle ilgili açıklamalarının ardından bakanlıkta bir çalışma grubu oluşturulduğunu, çalışma verilerinin Erdoğan'ın onayının ardından kamuoyuyla  paylaşılacağını açıkladı.

Tekin TEOG’la ilgili şöyle konuştu: “Şunu kabul etmek lazım, ideal olan şey, ortaöğretime geçiş sürecinde,  ilkokul, ortaokul çağındaki çocukları, herhangi bir sınav baskısı ile  baskılamadan, bir stres altına sokmadan lise eğitimine devam etmesini temin etmek. İdeal olan bu. Ama Türkiye'nin kendine özgü koşulları, lise sayısının fazlalığı, liseler arasındaki eğitim anlamındaki kategorileştirme gibi faktörler  göz önünde bulunduğunda Türkiye, kendi öznel koşulları itibarıyla böyle bir sınav süreci çözüm olarak üretmiş. Ama bu ideal ve doğru çözüm değil. Sayın Cumhurbaşkanımızın 2013'ten beri talimatları bu yönde. Yakın bir  zamanda, liselere geçişte sınavsız bir dönemin başlayacağını ümit ediyorum. Bu talimat sonrası zaten Bakanlıkta bir çalışma grubu oluşturduk. Çalışmaya  başladık. Çalışma verilerini, sayın Bakanımıza, sayın Başbakanımıza arz edip Cumhurbaşkanımızın onaylarını aldıktan sonra, kamuoyuyla da paylaşmış oluruz" 

Tekin, "Sınavsız bir model olur mu?" sorusunu yanıtlarken, "Olmalı. Onun alt yapısı oluşturulmalı. Öyle düşünüyorum" dedi.  (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Furkan Aldemir: Gelecek için ümit verdik

SONRAKİ HABER

Gülistan Doku’ndu, biz döküldük: Kıyıya vuran gerçekler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...