17 Eylül 2017 16:11

Kerkük Valisi: Bağdat’ın kararını tanımıyorum

'Görevden azli' ilan edilen Kerkük Valisi Necmeddin Kerim kararı tanımadığını söyledi. (Fotoğraf: Rudaw)

Kerkük Valisi: Bağdat’ın kararını tanımıyorum

Paylaş

Irak Başbakanı Haydar İbadi’nin kararıyla, parlamentosunun “görevden azlini” ilan ettiği Kerkük Valisi Necmeddin Kerim, Irak Başbakanı’nın böyle bir karar alma yetkisinin olmadığını belirtti.
 
İbadi’nin, Necmeddin Kerim’in görevden alınması kararı 14 Eylül’de parlamentodaki oylamada onanmıştı.

 

‘TAMAMEN SİYASİ BİR KARARDIR’

 

Rudaw’ın aktardığına göre Vali Kerim, dün yaptığı basın açıklamasında, Irak Başbakanı ve Irak Parlamentosu'nun verdiği kararın tamamiyle siyasi bir karar olduğunu ve buna uymayacaklarını söyledi.
 
Kerkük Valisi, Bağdat’ın kente askeri hakim atama niyetini “Baas rüyası” olarak niteledi.
Necmeddin Kerim, “Kerkük’te 6 yıldır görev yapıyorum ve bugüne kadar kimse şikayetçi olmadı. Referandum kararı verdiğimiz için böyle bir karar aldılar. Irak Başbakanı ve Irak Parlamentosu'nun verdiği karar tamamiyle siyasi bir karardır. Bu karara uymayacağız.
Referandum kararının alındığı Kerkük İl Meclisi toplantısına Kerkük’teki tüm oluşumların temsilcileri katıldı ve kararı birlikte onayladık. Irak Parlamentosu’nda 370 parlamenter bulunuyor ve bu karar yalnızca 120 kişi tarafından onaylandı. Bu karar ne yasal ne de meşrudur. Bu yüzden tanımıyoruz” ifadelerni kullandı.

 

‘TÜRKMEN KARDEŞLERİMİZİN BİR SIKINTISI YOK’

 

Kerkük’teki duruma ilişkin de konuşan Vali Kerim, şöyle devam etti: “Bazı Türkmen siyasiler sanki Kerkük kan gölüne dönmüş gibi konuşuyorlar. Öyle bir şey yok. Türkmen kardeşlerimizin herhangi bir sıkıntısı yok. Kerkük’teki tüm işler Türkmen ve Kürtler tarafından ortaklaşa yapılıyor. Bu tür söylemlere itibar etmeyin.
 
1970’lerden önce Kerkük’te Arap yoktu. Üniversitelerde yalnızca Kürt, Türkmen ve Hristiyanlar vardı. Araplara karşı değiliz fakat kentin demografik yapısıyla oynamak için büyük değişiklikler yapıldı. Kerkük bugün hiç olmadığı kadar güvenli bir kent çünkü Kerkük’te vatanına bağlı insanlar yaşıyor.” (DIŞ HABERLER)

 

ÖNCEKİ HABER

Şebnem Yurtman, doğum gününde barış talebi ile anıldı

SONRAKİ HABER

İspanya'da 107 metrelik kuyuya düşen çocuğa ulaşılmaya çalışılıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa