Erdoğan'dan IKBY açıklaması: Böyle şey olur mu ya?

ABD'ye seyahati öncesi basına konuşan Erdoğan, IKBY bağımsızlık referandumuna ve TEOG'a ilişkin açıklamalarda bulundu.

17 Eylül 2017 12:13
Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte Birleşmiş Milletler 72. Genel Kurulu'na katılmak üzere ABD'ye gitti. Saat 10.45 sıralarında Kısıklı'da bulunan konutundan çıkarak Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'ne gelen Erdoğan buraca açıklamarda bulundu. TEOG'a ilişkin "Bu konuda Sayın Başbakan'la dün mutabakatımız da oluştu. Temenni ediyorum ki hemen, süratle bunu ülke gündeminden çıkarmak, düşürmek bütün aileleri, yavrularımızı rahatlatacaktır." diyen Erdoğan, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) bağımsızlık referandumuna ilişkin ise "Dara girdiğin zaman, zora girdiğin zaman kapımızı çalacaksın, her türlü desteği bizden alacaksın ama Irak'ın parçalanmasına gelince bildiğini okuyacaksın. Çocukluk hikayesiymiş, böyle şey olur mu ya?" şeklinde konuştu.

'TEOG KONUSUNDA SAYIN BAŞBAKANIMIZLA MUTABAKAT OLUŞTU'

TEOG sınavının kaldırılmasına ilişkin soruyu yanıtlayan Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

"Dün Sayın Başbakan ile bu konuyu etraflıca görüştük ve uygulamaya girmesi konusunda herhangi bir mani yok. Çok basit bir konu. Sayın Başbakanımız ve bakan arkadaşlarımızla birlikte hemen bu adımın atılması mümkün. Bu konuda Sayın Başbakan'la dün mutabakatımız da oluştu. Temenni ediyorum ki hemen, süratle bunu ülke gündeminden çıkarmak, düşürmek bütün aileleri, yavrularımızı rahatlatacaktır. Bizim bir defa bu konuyu gündemimizden çıkarırken çocuklarımızın daha çok okul derslerine yönelmelerinin önünü açmamız ve yarışı okullarında yapmasını sağlamamız çok daha isabetli olacaktır"

Erdoğan liselere ilişkin ise "Liseler, Milli Eğitim Bakanlığı kontrolünde kendi sınavlarını yapar" diye konuştu. 

'BÖYLE ŞEY OLUR MU YA?'

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki referandum tartışmalarıyla ilgili soru üzerine ise Erdoğan, "Bizleri rahatsız eden bir süreç var. Nedir? Biz bir şey söylüyoruz. Bizim 350 kilometre orada sınırımız var. Orada bizim soydaşlarımız var, dindaşlarımız var. Onlar da aynı şekilde. Bizler aynı medeniyetin aslında mensuplarıyız. Yani onların Kürt olması, Türkmen, Arap, bizler öbür tarafta Türk olarak, bizi birbirimizden ayırmıyor ama bu anlayışı ne yazık ki Irak'ın bölünmesine yönelik bir adıma siz tevcih ederseniz, orada biz size 'Buyurun devam edin' demeyiz. Bunu kaç kere biz kendilerine söyledik, ikili görüşmelerimizde söyledik. Burada bir de bizim farklı yaklaşımımız var. Dara girdiğin zaman, zora girdiğin zaman kapımızı çalacaksın, her türlü desteği bizden alacaksın ama Irak'ın parçalanmasına gelince bildiğini okuyacaksın. Çocukluk hikayesiymiş, böyle şey olur mu ya?" dedi.

Erdoğan, "Burada Irak merkezi yönetiminin takındığı tavır, tabii ki bir federal yapının yöneticileri olarak kendilerinin tabii hakkıdır, biz ona müdahale etmeyiz ama gördüğümüz kadar aynı şeyleri düşünüyoruz. Şu anda Amerika'da da Sayın İbadi ile bir görüşmemiz ayrıca olacak ama gördüğümüz kadarıyla aynı istikamete bakıyoruz. O istikamet nedir? Irak'ın bölünmez bütünlüğüdür" şeklinde konuştu.

SOYLU İLE SOHBET EDİP UÇAĞA BİNDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı TMBB Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan yardımcısı Recep Akdağ, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş uğurladı. Erdoğan'ın eşi ile birlikte uçağa yürüdüğü sırada ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile sohbet ettiği görüldü. Daha sonra TC-CAN uçağına binen Erdoğan'ı yakın koruması Ali Erdoğan izledi. Diğer korumaların ise uçağa binmediği görüldü. (İstanbul/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Yunanistan’da faşizm karşıtı yürüyüş

SONRAKİ HABER

Meksikalı gazeteci Jose Rafael Murua Manriquez ölü bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa