16 Eylül 2017 11:08

Fakıbaba: Tüm fındığı alacağız  

Gıda  Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet  Eşref Fakıbaba TMO’nun fındık üreticisinin elindeki tüm fındığı alacağını söyledi.

Paylaş

Gıda  Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet  Eşref Fakıbaba TMO’nun fındık üreticisinin elindeki tüm fındığı alacağını söyledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, fındık üretecelerini 'Number One' (1 numara) olarak gördüklerini anlatırken, "Onları galeyana getirmek isteyenlere aldırmasınlar. Yürüyüş yaparak enerjilerini boşa harcamasınlar. Hiç paniğe gerek yok, biz fındık üreticilerinin ellerindeki bütün mallarını alacağız. 40 milyonluk mal almışız. Salı günü ödeme yapacağız" dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki Kayseri'de bugünkü etkinlikler ile ilgili Kayseri Valiliğini ziyaret ettiler. 

 

Çiftçi ve üreticilerin kendileri için 'Number One' olduğunu söyleyen Bakan Fakıbaba, fındık konusunda tartışmalar ve taban fiyat ile ilgili ve CHP'nin Pazartesi günü yapacağı yürüyüş ile ilgili sorulara şu yanıtı verdi:

"Biz üreticiye gönül vermiş bir hükümetin bakanlarıyız. Üretici bizim için her şeyimiz Mili Savunma, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve bizim bakanlığımız Giresun'da fiyatları açıkladık. Fiyatları açıklamadan önce bölgenin milletvekillileri Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ile görüşme yapılarak ücret açıklanmıştır. Rekolte 420 bin ton idi. Önce 705 bin ton açıklandı. Güneş yanığı, küllenme nedeniyle 675 bin tona çıkmasına rağmen fiyatlarda eksiltme yapmadı. Alan bazında destekleme ile fındığa kilogramda 1.5- 2 lira ayrı destekleme verilmiştir. Alan bazıda destekleme yapılmıştır. Giresun'da fiyatları açıkladık. Rekolte yükselmesi olmasına rağmen fırsatçılara yer vermedik. Halen üreticileri galeyana getirerek mallarını elinden alma çalışması var. Fırsatçılara izin vermeyeceğiz. Çürük oranını 3'ten 5 çıkardık. Çatlak oranı 7'ye çıkardık. Ödeme süresi 15 gün idi, şimdi 1 hafta oldu. Hiç paniğe gerek yok, biz fındık üreticilerin ellerindeki bütün mallarını alacağız. 40 milyonluk mal almışız. Salı günü ödeme yapacağız. İnsanlar yürüdükleri zaman enerjilerini boşa sarf etmesinler. Zaman kullanımı çok önemlidir. Fırsatçılara hiçbir zaman meydan vermeyeceğiz. Oranları artırdık. 10 lira fiyat verdim. Giresun fındığına 10.5 lira vermemize rağmen 10.82'den almışız. Bu enerjiyi doğru kullanmaları lazım."

TMO GENEL MÜDÜRÜ KEMALOĞLU: ÜRETİCİNİN BİRAZ SABRETMESİ GEREKİYOR

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, serbest piyasada 7.5- 8 liradan fındık satımıyla ilgili "Bu yanlış anlaşılmasın; üreticilerin bize yardımcı olması, çok panik yapmaması, biraz sabretmesi, fındığını ucuza satmaması gerekiyor" dedi. 

Ordu'ya gelen TMO Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, bir otelde basın toplantısı düzenledi. TMO'nun fındık alımına ilişkin açıklamalarda bulunarak sorularını yanıtlayan İsmail Kemaloğlu, bugüne kadar 3 bin üreticiden 5 bin ton fındık alımı yaptıklarını söyledi. Şu ana kadar 22 bin üreticiye 55 bin ton fındık için randevu verildiğini, 20 gün - 1 ay süreli randevuların gerçekleşme oranının yüzde 70 civarında olduğunu belirten Kemaloğlu, ödemelerin 15 günden 1 haftaya çekildiğini belirtti. 

ÜRETİCİNİN ÇOK PANİK YAPMAMASI GEREKİR

Önümüzdeki günlerde fındık fiyasasının daha da oturacağını belirterek, serbest piyasada pazara fındık indiren üreticileri eleştiren İsmail Kemaloğlu, şöyle dedi:

"Üreticilerimizin fiyat beklentisi var. Ben de yörenin çocuğuyum, benim babamda fındık üreticisi.  Ama ortada ciddi bir algı sorunu var. Hükümet bir karar vermiş, fındığa müdahale kararı almış. 10 lira, 10.50 lira müdahale fiyatı açıklamış. Bizim Giresun kalitede gerçekleşen fiyat 10.71 TL. Açıkladığımız fiyat 10.50 TL. Kamuoyunda ne deniyor; fındık 7 lira, 8 lira. Sormak gerekmez mi 'hangi fındık?'. Randımanı 35-40 aralıksa 7.5- 8 lira tartışabilirsiniz. Ama 50 randıman fındık, TMO'nun kriterlerinde belirlediği fındığı benim Karadenizli hemşerim gidip 7.5- 8 TL'ye satmasın. Bir hafta, 10 gün sabreder. Biz bize yönelen fındık üreticisinin bütün fındığını almayı taahhüt ediyoruz. Para sorunumuz yok, 1 hafta içinde ödeyeceğiz. Bu yanlış anlaşılmasın, üreticiler bize yardımcı olması gerekiyor. Çok panik yapmaması gerekiyor, biraz sabretmesi gerekiyor. Ucuza fındığını satmaması gerekiyor. Eğer üreticiler bu konuda bize yardımcı olursa kısa sürede fındık fiyatı yerini bulacaktır."
(DHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İstanbul'da IŞİD operasyonu: 74 gözaltı

SONRAKİ HABER

İspanya Komünist Partisi (Marksist-Leninist) 9. kongresini topladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa