15 Eylül 2017 20:17

İrem Korkmaz altın madalya kazandı

Gençler Avrupa Ferdi ve Takımlar Judo Şampiyonası'nda İrem Korkmaz ilk gün bir altın madalya kazandı.

Paylaş

Gençler Avrupa Ferdi ve Takımlar Judo Şampiyonası, Slovenya'nın Maribor kentinde sabah seansıyla başladı.41 ülkeden 180 kadın, toplam 402 sporcunun katıldığı şampiyonanın ilk gününde millilerde tatami'ye 10 sporcu çıktı.

52 kiloda İrem Korkmaz 1. turu bay geçerken 2. turda Romanyalı Catalina Schiopu ile karşılaştı. Maçın ilk dakikalarında 1-0 önde olan Korkmaz, son 24 saniyede rakibine baskı uyguladı ancak Rumen sporcu kasti tekme atınca müsabaka masa hakemleri tarafından durduruldu. Görüntüler incelendiğinde kasti tekme kararı verildi ve Catalina diskalifiye edildi. Bu sonuçla Korkmaz çeyrek finale yükseldi. İrem Korkmaz, çeyrek finalde Azeri Nazakat Azizova ile karşılaştı. Karşılaşmanın normal süresi beraberlikle sonuçlanınca maç golden skorla tekrar başladı. Korkmaz, rakibini 25'inci saniyede ippon (Tuş) ile yenerek adını yarı finale yazdırdı. Yarı finalde İsrailli Gefen Primo ile karşılaşan Korkmaz, rakibini ihtarla yenerek adını finale yazdırdı. Korkmaz, altın madalya için ise bir başka İsrailli Bedina Temelkova ile karşılaştı. Rakibi karşısında üstün olan Korkmaz, karşılaşmayı İppon ile kazanarak altın madalyaya uzandı. 2016 yılında gümüş madalya kazanan İrem Kokmaz, bir yıl sonra altın madalya kazanarak şampiyonada Türkiye'ye ilk altın madalyayı kazandıran isim oldu. 

ÇİÇEK AKYÜZ AVRUPA BEŞİNCİSİ OLDU

44 kiloda mücadele eden Çiçek Akyüz ise ilk turu bay geçti. 2. turda İsrailli Tamar Malca ile karşılaşan Akyüz, normal süresi 0-0 biten karşılaşmada rakibine iki ihtar verdirdi ve maçı kazanan taraf oldu. Çeyrek finale yükselen Akyüz, Fransız Marine Gilly ile karşılaştı. Maça iyi başlayan Akyüz, son 2 dakikaya 1 waza-ari ile 1-0 önde girdi. Bu skoru maçın sonuna kadar koruyan Akyüz, yarı finale yükseldi. Çiçek Akyüz, yarı finalde Fransız Justine Deleuil ile karşılaştı. Karşılaşmanın son saniyelerinde beraberliği yakalayan Akyüz, maçı golden skora taşımasına rağmen karşılaşmayı 2-1 kaybetti. Yarı finalde kaybeden Akyüz bronz madalya için Rus Kristina Bulgakova ile karşılaştı. Karşılaşmanın başında 1-0 geriye düşen Akyüz, karşılaşmayı aynı skorla kaybederek Avrupa beşincisi oldu. 

ŞAMPİYONANIN İKİNCİ GÜNÜ 4 SPORCU TATAMİYE ÇIKACAK

Erkeklerde +100 kiloda ilk turu bay geçen Furkan Güner, 2. turda Rus İnal Tassoev ile karşılaşacak.

Kadınlarda ise 63 kiloda Minel Akdeniz, Sloven Lia Ludvik ile 1. turda, 70 kiloda Semanur Erdoğan 1. turda İsviçreli Amanda Hakansson ile, +78 kiloda ise Kübranur Esir Litvanyalı Justina Kmieliauskaite ile mücadele edecek. (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Eğitim-İş gerici müfredata pek çok ilde tepki gösterdi

SONRAKİ HABER

İspanya Komünist Partisi (Marksist-Leninist) 9. kongresini topladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa