17 Eylül laik ve bilimsel eğitim mitingine çağrı

Eğitim Sen, Alevi örgütleri ve siyasi partilerin de arasında bulunduğu kurumlar İstanbul'da yapılacak laik ve bilimsel eğitim mitingine çağrı yaptı.

12 Eylül 2017 12:25
Son Düzenlenme Tarihi: 13 Eylül 2017 13:01
Paylaş

Başta Eğitim Sen olmak üzere, eğitimci ve veli dernekleri, Alevi örgütleri, siyasi partilerin de arasında yer aldığı 13 kurum yaptığı ortak açıklama ile laik, bilimsel, kamusal, anadilinde ve parasız eğitim talebiyle İstanbul'da yapılacak mitinge çağrıda bulundu. Mülkiyeliler Birliği'nde düzenlenen basın toplantısında ortak açıklamayı Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Doğan okudu. İktidarın 4+4+4 sistemi ile birlikte eğitimde piyasacı ve gerici dönüşüme hız verdiğini söyledi. Çocuk işçiliğin yaygınlaştırıldığını, istismarın önünün açıldığını belirten Doğan, iktidarın yetkisini oplumun genel çıkarları için değil, kendi yönelim ve hedefleri için kullandığını ifade etti. Bugün ise iktidarın eğitimle ilgili amaçlarını gizlemeye gerk dahi duymadığına dikkat çeken Doğan, “AKP imam hatip okullarını hem kendi siyaseti ve geleceğinin taşıyıcısı hem de iktidarını koşulsuz ve sorgusuz destekleyen nesiller yetiştirme hedefine göre yapılandırmaktadır. O nedenle bu yönetmelikte artık nüfusu 10 binin altında olan ilçelerde imam hatip liseleri dışında okul açmak olanaksız hale getirilmiştir” dedi.

Öğretim programlarının bilimsellikten uzak ve nesnel gerçeklikten kopartılarak zorlama bir şekilde gerici bir içeriğe büründürüldüğünü kaydeden Doğan, değerler eğitimi adı altında var olan iktidara tabi olmanın temel ve makbul davranış olduğu kabul ettirilmeye çalışıldığını söyledi.

YOKSUL ÇOCUKLARIN HAKKI GASBEDİLİYOR

İktidarın eğitimi herkes için ulaşılabilir, eşit, parasız, laik, bilimsel, anadilinde ve kamusal olarak verilmesi gereken bir hizmetten çıkarttığını belirten Doğan, “Yoksul halk çocuklarının eğitim hakkı gasbedilmektedir. Farklı inançlar yok sayılarak, özellikle toplumun önemli bir kesimini oluşturan Alevilerin talepleri görmezden gelinmekte, zorunlu din dersleri ile ilgili AİHM kararları uygulanmamaktadır. AKP bunu yapmak yerine inşa etmeye çalıştığı Sünni-İslam ideolojisi doğrultusunda devlet eliyle Ensar'ı aklamış, yaşanan çocuk istismarlarına rağmen eğitimi tarikat ve cemaatlere terk etmiştir” diye konuştu.

Eğitim alanının savunulması için eşit ve özgür Türkiye mücadelesini yükseltmenin ertelenemez bir görev olduğunu ifade eden Doğan, 17 Eylül'de “laik, bilimsel, kamusal, anadilinde ve parasız eğitim” şiarıyla İstanbul Kartal'da yapılacak mitinge katılım çağrısı yaptı. Açıklamaya, Alevi Bektaşi Federsyonu , Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Halkevleri, Haziran Hareketi, Veli Der, ÖVDER, Eğit Der, EHP, EMEP, HDP ve Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği katıldı. CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz da açıklamadaydı.

12 EYLÜL'DEN BERİ İTİRAZ EDİYORUZ

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan, “Eğitim sistemine itirazımız bugün başlamadı, 12 Eylül faşist darbesiyle zorunlu hale getirilen din derslerine itirazımızı bugüne kadar sürdürdük” dedi. Son müfredat değişikliğinin yalnızca Alevileri değil herkesi etkilediğini dile getiren Kaplan, Sünni vatandaşların da tarikatların elinden kurtulması gerektiğini söyledi. 17 Eylül’de Kartal’da gerçekleştirilecek miting için sessiz miting kararı aldıklarını belirten Kaplan, “Sesimizi yükseltmek için sessiz bir miting kararı aldık, 18 Eylül’de de tüm Milli Eğitim Müdürlükleri önünde eylemler yapacağız. Sonrasında da Alternatif Eğitim Şurası düzenleyeceğiz” dedi. (Ankara/EVRENSEL)


TEK TİPÇİ, ASİMİLASYONCU EĞİTİMİ KABUL ETMİYORUZ

Alevi Bektaşi Federasyonu ve Eğitim-Sen'in 17 Eylül'de Kartal Meydanı'nda düzenleyecekleri miting öncesi İstanbul’da bir basın toplantısı düzenledi. Taksim Hill Otel'de düzenlenen toplantıda konuşan Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Muhittin Yıldız, “Biz Aleviler ve Türkiye'deki demokratik kamuoyu olarak varlığımız inkar eden tekçi, tek tip asimilasyoncu eğitim programını kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz. Bu amaçla 17 Eylül 2017 pazar günü Alevi Bektaşi Federasyonu olarak Eğitim-Sen ile Kartal Meydanı'nda saat 13.00'da yapacağımız 'laik, bilimsel kamusal, parasız ve anadil eğitim istiyoruz' mitingimiz için çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

‘TUNCELİ'NİN BÜTÜN İLÇELERİNDE SADECE İMAM HATİP LİSESİ OLACAK’

Eğitim-Sen Yüksek Öğretim Genel Sekreteri Başkanı Özgür Bozdoğan, ise “Eğer biz sesimizi yükseltip, örgütlü bir şekilde durdurmazsak bu dönüşümü, önümüzdeki öğretim yılından itibaren nüfusu 10 bin olan ve 10 binin altında olan ilçelerde meslek liseleri ve anadolu liseleri açılamayacak. Nüfusu 50 binin altında olan ilçelerde güzel sanatlar ve fen liseleri açılayamayacak. Peki nüfusu 10 binin altında olan ilçelerde ne açılacak? Yönetmeliğe göre sadece imam hatip liseleri açılacak. Yani açık bir şekilde herkesin bilmesi gerekir; eğer engellenmezse gelecek öğretim yılında Tunceli'nin, Erzincan'ın bütün ilçelerinde sadece imam hatip lisesi olacak” dedi. (DHA)


İZMİR'DEN KARTAL'DAKİ LAİK EĞİTİM MİTİNGİNE ÇAĞRI

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri düzenledikleri basın toplantısı ile 17 Eylül'de Kartal'da yapılacak laik eğitim mitingine katılım çağrısı yaptı.

Yeni eğitim öğretim yılı, müfredatta yapılan değişiklerin yarattığı tartışmalarla açılırken değişikliklerle tepkiler gelmeye devam ediyor. Alevi Bektaşi Federasyonları ve Eğitim Sen, 17 Eylül'de Kartal Meydanı'nda “Gerici Eğitime Karşı, Laik, Demokratik, Bilimsel, Anadilde Kamusal Eğitim İstiyoruz!' çağrısıyla miting düzenleyeceğini açıkladı.

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri de düzenledikleri basın toplantısı ile mitinge katılım çağrısı yaptı. Açıklamada miting için cumartesi akşamı İzmir'den otobüsler kaldırılacağı belirtildi. DİSK Ege Bölge Temsilciliğinde yapılan toplantıda, ülkenin süreklenmek istendiği karanlığa karşı eşit ve özgür bir ülkede yaşam için birlikte mücadele edilmesinin gerektiğine dikkat çekildi.

Açıklamada, eğitimin parasız olması, zorunlu din dersinin kaldırılması, hurafelerle dolu, akıl ve bilim dışı müfredatın değiştirilmesi, okullarda mescit yerine laboratuvar, kütüphane, müzik odası resim odası açılması, tarikat okullarının özendirilmemesi, anadilde eğitim hakkının sağlanması, OHAL'in kaldırılması ve KHK'lerin iptal edilmesi için İzmirliler Kartal mitingine davet edildi. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

'Maden arayıcıları, Amazon yerlilerini öldürdü'

SONRAKİ HABER

Sivas'ta yolcu otobüsü devrildi: 10 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa