12 Eylül 2017 10:20

Gülmen ve Özakça'nın avukatları dava öncesi gözaltına alındı

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın avukatlarının da aralarında bulunduğu Halkın Hukuk Bürosu avukatları, 14 Eylül'deki duruşma öncesi gözaltına alındı.

Paylaş

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın avukatlarının da aralarında bulunduğu Halkın Hukuk Bürosu avukatları, 14 Eylül'de görülecek dava öncesi gözaltına alındı. 

Sabah saatlerinde Ankara ve İstanbul'da Halkın Hukuk Bürosu avukatları gözaltına alındı.

Ankara'da Halkın Hukuk Bürosu Ankara Şube yönetici Av. Engin Gökoğlu, Didem Baydar ve Ebru Timtik  gözaltına alınırken, İstanbul'da gözaltına alınanlar arasında da Ahmet Mandacı, Yağmur Ereren, Barkın Timtik, Şükriye Erden,  Aytaç Ünsal, Ezgi Çakır, Süleyman Gökten bulunuyor.

Gözaltına alınanlar arasında cezaevinde açlık grevini sürdüren akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça'nın avukatları da bulunuyor.

Avukatların Gülmen ve Özakça'nın 14 Eylül'de görülecek duruşması öncesi gözaltına alınması dikkat çekti.

Gülmen ve Özakça'nın avukatı Engin Gökoğlu, müvekkilleri ile dayanışmak için bir aylılk açlık grevine başlamıştı.

'YÜCLERCE AVUKAT ORADA OLACAK'

Gülmen ve Özakça'nın 14 Eylül'deki davası öncesi 10 avukatının gözaltına alınmasına ilişkin açıklama yapan Çağdaş Hukukçular Derneği Ankara Şube Başkanı Murat Yılmaz, 17 avukat hakkında gözaltı kararı olduğunu, 10'nun alındığını belirterek, “Nuriye ve Semih avukatsız kalacak değil. Görülecek ki yüzlerce avukat orada olacak” dedi. 

Yılmaz, avukatlara yönelik operasyonun İstanbul merkezli olduğunu, Ankara ve İstanbul'dan toplam 17 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldığını söyledi. Gözaltı kararı olan avukatlardan 3'nün Ankara'dan alındığını İstanbul'a götürüleceğini belirten Yılmaz, 7 avukatın da İstanbul'da alındığını ekledi.

Avukatların neden gözaltını alındığı hakkında henüz bilgi sahibi olamadıklarını belirten Yılmaz, “Alınan meslektaşlarımız Nuriye ve Semih'in birebir avukatları. Duruşma öncesinde gözaltına alınmaları Nuriye ve Semih'in davasına çalışmalarına engel oluşturdu. Nuriye ve Semih avukatsız kalacak değil. Biz 14 Eylül'de onları savunmaya gideceğiz. Görülecek ki yüzlerce avukat orada olacak. Duruşma öncesi böyle bir operasyon yapılması, savunmaya yönelik bir saldırıdır” diye konuştu.

GÜLMEN VE ÖZAKÇA'NIN KATILIMI DURUŞMA GÜNÜ BELLİ OLACAK

Yılmaz, açlık grevindeki eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın duruşma salonuna getirilip gerilmeyeceğinin duruşma günü belli olacağını söyleyerek, “Ancak mahkemenin getirilmeleri yönünde yazısı var” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Erdoğan ve Putin'in danışmanından S-400 açıklamaları

SONRAKİ HABER

Erdoğan Londra'da konuştu: Biz orayı temizleyene kadar çıkmayacağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa