11 Eylül 2017 14:13

'Günde 31 sağlık çalışanı şiddete uğruyor'

TTB ve SES, Özel Ege Şehir Hastanesi'nde silahlı saldırıya uğrayan Prof. Dr. Erhan Sesli için basın açıklaması yaptı.

'Günde 31 sağlık çalışanı şiddete uğruyor'

Paylaş

Özel Ege Şehir Hastanesinde kendisine muayene olmak isteyen kişinin silahlı saldırısına uğrayan ve sağ kasığından yaralanan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Erhan Sesli'nin sağlık durumu iyiye gidiyor.

Saldırganın Sesli’ye muayene olmak istediği ancak, haftada üç gün ameliyata giren Sesli’nin yoğunluğu nedeni ile olamadığı, Sesli’nin konuşmak için odasına çağırması üzerine masanın karşısındaki doktora ateş ettiği belirtildi. Sesli’yi yaralayan saldırgan tutuklandı.
TTB ile SES, Prof. Dr. Erhan Sesli’nin uğradığı silahlı saldırıya ilişkin hastane önünde basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasını okuyan TTB Merkez Konsey Üyesi Prof. Dr. Funda Obuz, sağlık çalışanlarına yönelen şiddetin son 15 yıldır artarak devam ettiğine dikkat çekti.

SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM POLİTİKALARI ŞİDDETİ ARTIRDI

Sadece kayıtlı olanlar üzerinden bir değerlendirme yapıldığında, günde 31 sağlık çalışanının sağlık hizmeti sunulan alanlarda şiddete uğradığını belirten Obuz, “Sağlık alanındaki şiddet, sözel, fiziksel ve psikolojik olmasından bağımsız olarak sağlık hizmet sunumunun hemen tüm aşamalarında önemli bir sorun, hekimler ve sağlık çalışanları için mesleki bir risk haline dönüşmüştür” dedi.

Sağlıkta şiddetin, toplumda şiddeti besleyen zeminin de bir yansıması olduğuna dikkat çeken Sesli, “Toplumsal barış, eşitlik ve adaletin sağlanması, hoşgörü ortamının yaratılması her alanda olduğu gibi sağlıkta da şiddeti önleyecektir” dedi.

Sağlıkta dönüşüm politikalarının şiddeti artırdığını ifade eden Obuz, “TTB ve SES İzmir Şubesi olarak meslektaşımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletirken, sağlık çalışanlarına şiddetin son bulması için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi bir kez daha hatırlatıyor, Sağlıkta Şiddet Yasa Tasarısı’nın bir an önce yasalaşmasını talep ediyoruz. Sağlık çalışanlarının şiddet görmesine, öldürülmesine sessiz kalınmaması için tüm kamuoyunu duyarlı davranmaya, sağlık çalışanlarıyla dayanışma göstermeye davet ediyoruz” dedi.

SALDIRIYA UĞRAYAN DOKTORLAR

2005 yılında Dr. Göksel Kalaycı, 2012 yılında Dr. Ersin Arslan, 2015 yılında Dr. Kamil Furtun ve Dr. Aynur Dağdemir, 2017 yılı içinde Dr. Hüseyin Ağır ve Dr. Muhammed Sait Berilgen çalıştıkları sağlık kurumlarında uğradıkları şiddet nedeniyle yaşamını yitirdi. 2012 yılında Dr. Melike Erdem SABİM hattı üzerinden oluşturulan yoğun psikolojik baskı ortamının etkisiyle, 2017 yılında Dr. Hasan Orhan Çetin ise OHAL nedeniyle haksız ve hukuksuz görevden uzaklaştırılmasının sonrasında yaşamına son verdi. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Yarkadaş: Erdoğan yerel seçimi erkene alacak

SONRAKİ HABER

İngiltere'de yasalardaki aile içi şiddet tanımı genişletiliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa