Deyrezzor'da Suriye ordusu ve SDG'nin Elbukemal yarışı

Deyrezzor'da Suriye ordusu ve SDG'nin Elbukemal yarışı

Deyrezzor'da Suriye ordusunun ardından Suriye Demokratik Güçleri de operasyon başlattı. Hedef sınır kenti Elbukemal.

Suriye'nin Irak'la sınır oluşturan Deyrezzor vilayetinde ordu güçlerinin kent merkezinde kuşatma altındaki bölgelere ulaşması sonrası Suriye Demokratik Güçleri de 'Cizre Fırtınası' operasyonunu başlattı.

Rusya destekli Suriye ordusu ve müttefikleri ile ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri, Deyrezzor'daki IŞİD bölgelerini hakimiyetine katma yarışına girerken ana hedef sınırdaki Elbukemal kenti.

IŞİD'in son savaşını burada vermesi beklenirken kent Irak'ın el Enbar vilayetiyle sınır geçişini oluşturması bakımından stratejik öneme sahip.

Al Masdar, konuya dair yayımladığı haber-analizde Suriye ordusunun sınır kapısının önemli sebebiyle Elbukemal'i kesinlikle kaptırmak istemediğini vurguluyor.

Suriye ordusu, kent merkezinde 28 aydır kuşatma altında olan birliklerine ulaştıktan sonra 9 aylık askeri havalimanı kuşatmasını da kaldırdı. Ordu güçlerinin yeni hedefi kent merkezinde IŞİD işgali altında olan mahalleleri kontrolü altına almak.

Ancak Suriye ordusu aynı zamanda Fırat nehrinin karşı kıyısına geçerek SDG'nin Elbukemal'e ilerleyişini kesmek istiyor.

Güçlerinin büyük çoğunluğunu Rakka operasyonuna sevk eden SDG'nin Elbukemal yarışını kazanması zor görünüyor. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net
ETİKETLER SuriyeSDGDeyrezzor