CHP’li Yarkadaş’tan Cumhuriyet davasına çağrı

CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, Cumhuriyet gazetesinin yarın yapılacak duruşmasına çağrı yaptı.

10 Eylül 2017 18:22
Paylaş

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, "Sözcü ve Cumhuriyet Gazetesi çalışanlarını terör örgütü FETÖ'yle ilişkilendirmek, akıl dışı bir tutum. Bu davalar, sadece FETÖ'ye hizmet eder" diye konuştu.

'GERÇEĞİ GİZLEMEYE ÇALIŞIYORLAR'

Avusturya merkezli ORF TV'ye Türkiye'deki basın özgürlüğüne ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yarkadaş, “Şu an 184 gazeteci cezaevinde. İktidar bu gerçeğin duyulmasını istemiyor. Çünkü bu gerçek, onun demokrat maskesini alaşağı ediyor” diye konuştu.

ORF TV'nin sorularını yanıtlayan Yarkadaş, “İktidar FETÖ'yle mücadele ediyorum adı altında, tüm muhalifleri aynı torbaya dolduruyor. Sözcü ve Cumhuriyet gazetesinin Atatürkçü, Marksist, sosyalist ve sosyal demokrat çalışanları, radikal dinci terör örgütü FETÖ'nün üyesi olmakla suçlanıyor. Bu tavır, FETÖ davalarını sulandırıyor” dedi.

'GAZETECİLERİN TEK SUÇU GAZETECİLİK YAPMAK'

Öte yandan, CHP'li Yarkadaş, 11 Eylül günü gerçekleşecek olan Cumhuriyet gazetesi davasına da katılım çağrısı yaptı. Tutuklu gazeteciler için hazırlanan video ve grafikleri sosyal medya hesabından paylaşan Yarkadaş, “Onların tek suçu, gazetecilik yapmaları ve iktidarı rahatsız etmeleridir” ifadesini kullandı.

184 gazetecinin cezaevinde olduğu gerçeğinin altını çizen Yarkadaş, “Soru sormak, gerçeği araştırmak, kamu adına görev yapmak adeta suç haline getirildi. Cumhuriyet gazetesi çalışanları, gerçeğin yılmaz savaşçılarıdır. Bu yüzden aylardan beri rehinler” dedi.

Siyasi iktidarın, Cumhuriyet gazetesi üzerinden cumhuriyetle hesaplaşma gayreti içinde olduğunu da belirten Yarkadaş, “Her iki cumhuriyeti yok etmeye güçleri yetmeyecek. Cumhuriyet çalışanları aman dilenmeden yatıyor zindanda. Onlara direnme güce veren, cumhuriyete ve demokrasiye ve adalete olan bağlılıklarıdır” ifadesini kullandı.

'FETÖ - AKP KUMPASI'NI HATIRLATTI

Cumhuriyet İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay'ın, 2007 yılında İlhan Selçuk'un avukatı olarak Silivri'de savunma yaptığını da hatırlatan Yarkadaş, sözlerine şöyle devam etti:
“Şu saçmalığa bakın ki; 2007'de FETÖ - AKP kumpasına karşı mücadele eden Akın Atalay, şimdi AKP tarafından FETÖ'cü olmakla suçlanıyor. Akın Atalay, Cumhuriyet Başyazarı İlhan Selçuk'u 2007'de FETÖ'ye karşı savunduğu salonda, bu kez FETÖ'cü olmadığını anlatmaya çalışacak... Keza Kadri Gürsel, Murat Sabuncu ve Ahmet Şık da aynı gerekçelerle cezaevinde tutuluyor. Umarım bu absürd komedi 11 Eylül günü sona erer ve arkadaşlarımız on aylık kabustan bir an önce çıkar.”

DENİZ YÜCEL VE KEMAL ÖZER'İ DE HATIRLATTI

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, basına yönelik baskıların sadece Cumhuriyet ve Sözcü'yle sınırlı kalmadığını da belirtti. Yarkadaş, “Gazeteci Deniz Yücel, bugün cezaevinde 44. yaşına giriyor. Deniz sevenlerinden uzak bir doğum günü yıldönümü geçiriyor. Ve ne yazık ki; Almanya'ya karşı bir koz olarak kullanılmak istendiği için cezaevinde tutuluyor” dedi.

Evrensel Muhabiri Kemal Özer'in de beş gündür gözaltında tutulduğunu hatırlatan Yarkadaş, “Ne suç işlemiş Kemal Özer! Ne yapmış da beş gündür gözaltında tutuyorsunuz” diye sordu. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

İngiltere'de sendikalar yol haritalarını tartışıyor

SONRAKİ HABER

Mersin'de AKP'li meclis üyelerine göre prezervatif dağıtmak örf ve adetlere aykırı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa