'İdlib, Astana'da gerilimi azaltma bölgesi ilan edilecek'

'İdlib, Astana'da gerilimi azaltma bölgesi ilan edilecek'

Suudi Arabistan'da temaslarda bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İdlib'de gerilimi azaltma bölgesi kurulabileceğini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya ve Suudi Arabistan'ın İdlib'in gerilimi azaltma planına dahil edilmesini Suriye barış süreci açısından önemli bir adım olarak gördüğünü söyledi. Lavrov, bu planın önümüzdeki Astana görüşmelerinde nihayete erdirilebileceğini söyledi.

Astana görüşmeleri 14-15 Eylül'de gerçekleştirilecek. Rusya, Türkiye ve İran'ın inisiyatifiyle ilan edilen gerilimi azaltma bölgeleri, Suriye'deki çatışmalı bölgelerin sayısını azaltmak için kullanılıyor.

Suriye'de şu anda Şam'a bağlı doğu Guta'da, Humus'un kuzeyinde ve ülkenin güneyinde 3 gerilimi azaltma bölgesi bulunuyor.

Suriye'nin kuzeyindeki İdlib vilayetinin kent merkezi ve Türkiye sınırı el Kaide'nin şemsiye örgütü Heyet Tahrir'uş Şam'ın kontrolünde. Vilayete yönelik Rusya, Türkiye, İran ve Suriye'nin iş birliğiyle askeri harekat düzenleneceğine dair çeşitli senaryolar medyada tartışılıyor. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net
ETİKETLER Rusyaİdlib