Af Örgütü Genel Sekreteri Shetty, İdil Eser'i ziyaret etti

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Salil Shetty, 3 aydır tutuklu bulunan İdil Eser'i Silivri Cezaevinde ziyaret etti.

09 Eylül 2017 15:33
Paylaş

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Salil Shetty, Büyükada soruşturması kapsamında yaklaşık 3 aydır tutuklu bulunan Uuluslararası Af Örfgütü Türkiye Şubesi Direktörü İdil Eser'i, tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevinde ziyaret etti.

Yaklaşık 1 saat süren ziyaret sonrası açıklamada bulunan Shetty, İdil Eser ile birlikte tutuklananların sadece insan hakları çalışmaları nedeniyle cezaevinde bulunduğunu ifade ederek "Bu insanların derhal tahliye edilmesi gerekir" dedi.

Doğan Haber Ajansı'nın haberinde yer alan bilgiye göre, Adalet Bakanlığından aldığı özel izin ile bugün öğle saatlerinde Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Kampüsüne gelen Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Salil Shetty, Büyükada soruşturması kapsamında yaklaşık 3 aydır tutuklu bulunan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Direktörü İdil Eser'i ziyaret etti.

'İNSAN HAKLARI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE TUTUKLANDILAR'

Salil Shetty, İdil Eser'i ziyaret etmek için tutuklu bulunduğu cezaevine geldiğini belirterek "İdil Eser ve arkadaşları Büyükada'da düzenlenen çalıştay sırasında tutuklandılar, hiçbir delil sunulmadan. Sadece insan hakları alanında yaptıkları çalışmalar nedeniyle tutuklandılar. Ben buraya hem Uluslararası Af Örgütünün dayanışmasını göstermek için hem de insan haklarının suç olmadığını ifade etmek için geldim" dedi.

Shetty konuşmasını şöyle sürdürdü: Görüşme yaklaşık bir saat sürdü. Biliyorsunuz İdil'in ailesi yok ve şu anda, halihazırda yakın arkadaşları da onunla görüşemiyor. Ben Adalet Bakanlığı ile görüşmemde arkadaşlarının da gelip onu ziyaret edebilmesi için bir talepte bulundum. Umarım bu talep de gerçekleşir ve arkadaşları gelip onu ziyaret eder.

'SORUN İDİL'İN NEDEN TUTUKLU OLDUĞUDUR'

İdil gayet iyiydi, koşulları da iyi görünüyor. Ama onun iyi olup olmaması değil, sorun ilk başta neden şu anda tutuklu olduğudur. Büyükada'da tutuklananlar herhangi hukuksuz bir faaliyette bulunmuyorlardı. Dolayısı ile İdil'in vermek istediği mesaj, insan hakları ve insan onuru için hala savaşacağıdır, Af Örgütü ile birlikte savaşacağı değerlerin arkasında duracağıdır.

'BU İNSANLARIN DERHAL TAHLİYE EDİLMELERİ GEREKİR'

Shetty sözlerini şöyle noktaladı: Bizim burada tek bir talebimiz var; bu insanların derhal tahliye olabilmesi. Çünkü bu insanların şu anda tutuklu olması için hiçbir kanıt bulunmuyor. Bu insanların şu anda cezaevlerinde olmalarının herhangi bir temeli yok. Bu insanlar sadece insan hakları çalışmaları nedeniyle cezaevindeler. Dolayısı ile derhal tahliye edilmeleri gerekir.

ÖNCEKİ HABER

Rize'nin Senoz Vadisi’nde HES'in önü açıldı 

SONRAKİ HABER

İngiltere'de yasalardaki aile içi şiddet tanımı genişletiliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa