08 Eylül 2017 23:40

ODTÜ ve Ankara Büyükşehir Belediyesi yol konusunda anlaştı

ODTÜ’den geçecek iki yol projesi için Ankara Büyükşehir Belediyesi ile ODTÜ Rektörlüğü’nün anlaştığı açıklandı

Paylaş

ODTÜ rektörlüğü’nün sitesinde paylaştığı Ankara Valiliği açıklamasında ODTÜ’den geçecek iki yol projesi için Ankara Büyükşehir Belediyesi ile ODTÜ Rektörlüğü’nün anlaştığı açıklandı. 

Daha önce ODTÜ Rektörü Prof. Mustafa Verşan Kök, Ankara Valisi Ercan Topaca ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek arasında yapılan görüşmede üniversiteden geçecek iki yol projesi için anlaşma sağlanamamıştı. Toplantıda tünel yolun üniversite içinde aç-kapa yöntemiyle yapılmaması talebi kabul edilmiş ancak ODTÜ’den 50 metre genişliğinde geçmesi öngörülen yol ile ilgili üniversitenin iki önerisi de olumlu karşılanmamıştı.

Ankara Valiliği tarafından yapılan anlaşmayla ilgili açıklama şöyle:

“Bilkent Şehir Hastanesi trafiği rahatlatacak projenin uygulanması ile ilgili olarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektörlüğü arasında anlaşma sağlandı. İmzalanan protokole göre;

1.ODTÜ Teknokent Kavşağı ile 1071 Malazgirt Bulvarı arasında bağlantıyı sağlayacak tünelin kampüs alanının üst yüzey bölgesine zarar verilmeksizin yeraltından yapılmasına karar verildi. Tünelin giriş ve çıkışındaki kavşak bağlantı alanlarında gerektiğinde aç-kapa imalatları yapılması ve tahribatın minimum seviyede tutulması öngörülmüştür.

Tünel projesi Orta Doğu Teknik Üniversitesinin gözetim ve mutabakatı çerçevesinde yürütülecektir.

2. Aysel Sabuncu Yaşam Merkezinin bulunduğu bölgeden başlayan ve ODTÜ arazisinin sınırına en yakın bölgelerinden geçerek İncek Bulvarına ve daha sonrasında Ankara Çevre Otoyoluna bağlanacak olan bulvarın Jandarma Komutanlığı Hava Radar arazisi bölgesine kadar olan ve ODTÜ alanında kalan yaklaşık 4,8 km'lik kısmının yapımına karar verildi.

3. Proje kapsamında nakledilecek veya kaldırılacak ağaç ve çalı gruplarının 2 katından az olmamak üzere ağaç ve çalı grubu, Orta Doğu Teknik Üniversitesinin göstereceği alanlara dikilecek ve yol güzergahının her iki tarafında kalan kısımlar Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ağaçlandırılacaktır.

4. Proje kapsamında yol olarak kullanılan 36 hektarlık alan karşılığı olarak Orta Doğu Teknik Üniversitesi alanına bitişik veya en yakın bölgeden 36 hektardan az olmamak üzere alan, Ankara Valiliği’nin koordinasyonunda Orta Doğu Teknik Üniversitesine tahsis edilecektir.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bir kişinin öldüğü servis çatışmasından 2 kişi tutuklandı

SONRAKİ HABER

EGM: Bekçilerin şüpheli şahıslara kimlik sorma yetkileri mevcuttur

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa