07 Eylül 2017 17:08

Havagazı Fabrikası’nda bir yıkım daha

Hiçbir önlem alınmadan yıkılan Havagazı Fabrikası’nın ardından, şimdi de yerleşkede kültür varlığı potansiyeli olan tarihi EGO lojmanları yıkılıyor.

Havagazı Fabrikası’nda bir yıkım daha

Paylaş

350 ton asbestli malzeme tespit edilen ve halkın sağlığı hiçe sayılarak hiçbir önlem alınmadan yıkılan Havagazı Fabrikası’nın ardından, şimdi de yerleşkede kültür varlığı potansiyeli olan tarihi EGO lojmanları yıkılıyor.


Mimarlar Odası Ankara Şubesi, endüstri ve sanayi mirası EGO Lojmanlarının da bulunduğu Havagazı Fabrikası Yerleşkesi’ne ilişkin yargı süreçlerini hatırlatarak, Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan yıkıma tepki gösterdi.
Ankara 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne resmi yazı yazarak yıkım işleminin durdurulmasını isteyen Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Başkent’in kültürel mirasının yok edilmesini kınadı.

 

YIKIM HUKUKSUZDUR, ACİLEN DURDURULMALI

 

Konuya ilişkin açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, geçtiğimiz günlerde Ankara Tabip Odası ile birlikte cumhuriyetin ilk sanayi arkeolojisi olan Maltepe Havagazı Fabrikası yerleşkesi için Kent Düşleri Proje Fikir Yarışması açtıklarını da belirterek şöyle konuştu: “Maltepe Havagazı Fabrikası Yerleşkesi yapılarının endüstri/sanayi mirası olarak tanımlanması ve tüm yapılarının kültür varlığı olarak tescil edilmesine ilişkin 2006 yılından itibaren devam eden hukuksal süreç lehimize sonuçlandı. Havagazı yerleşkesi tescilli kültür varlığı durumu yasallaştı. Koruma Kurulu’na yazdığımız yazıda tescil öneri raporlarımızı da hatırlatarak, EGO lojmanlarının yıkımının acilen durdurulmasını istedik. Havagazı Yerleşkesi, içerisinde barındırdığı tüm yapıları endüstri mirası olarak bir kültür varlığı değeri taşıyor. Lojman binalarının yıkımı hukuksuzdur. Öte yandan kültürel miras potansiyelinin yanında halk sağlığına etkisi ile gündeme gelen Havagazı Yerleşkesi’nin korunarak yaşatılması için fikir yarışması düzenlerken böyle bir yıkımın yapılması, Ankara kentine yapılmış bir hakaret, gelecek kuşakların yaratıcılık hakkının gaspıdır.” Tarihi EGO lojmanlarının yıkımlarını hukuksal sürece taşıyacaklarını ifade eden Candan, yıkılan binalarda asbest incelemesinin yapılıp yapılmadığının ve sonuçlarının kamuoyuyla paylaşılması gerektiğinin de altını çizdi.

 

YAPI YIKILMADAN ÖNCE ASBEST ANALİZİ YAPILDI MI?


Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut ise, Havagazı Fabrikası Yerleşkesi’nin tarihi eser potansiyelinin korunarak kentte kazandırılması için kamuoyu oluşturmaya çalıştıklarını, halk sağlığı konusunda mekanın sağlık potansiyellerine ilişkin farkındalık yaratmak istediklerini söyledi.
EGO lojmanlarının yıkımında bir asbest analizinin yapılıp yapılmadığını da soran Bulut, “Kentleşme ve halk sağlığına etkilerini, Mimarlar Odası Ankara Şubesi ile birlikte Maltepe Havagazı Fabrikasındaki 350 ton asbestli malzeme içeren Elektrik Santralinin yıkımı sürecine karşı verdiğimiz mücadelede ne kadar önemli olduğu kamuoyu tarafından fark edilmiştir. Şimdi de yerleşke içindeki lojmanlar yıkılmaya başlandı” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Sebahat Tuncel, duruşmaya SEGBİS'le katılmayı reddetti

SONRAKİ HABER

Arap Birliği Sekreteri: Suriye'nin üyeliği ülkelerin onayına bağlı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa