04 Eylül 2017 11:09

İngiltere’de sağlık servisi komada

Her yıl sorunları artan İngiltere Ulusal Sağlık Servisi NHS, hükümetten 350 milyon sterlin ödeme alamazsa hastaların hayatı tehlikeye girebilir.

İngiltere’de sağlık servisi komada

Paylaş

Arif BEKTAŞ
Londra

Her yıl giderek sorunları artan İngiltere Ulusal Sağlık Servisi (NHS), hükümetten ek ödenek almazsa bu kışı zor atlatacak. NHS yetkililerinin verdiği bilgiye göre, NHS'ye bu kış öncesi en az 350 milyon sterlin ek ödeme yapılmazsa acil servisler başta olmak üzere sağlık alanında hastaların hayatları tehlikeye girecek.

Hastaneleri, ruh hastanelerini, sağlık ocaklarını ve ambulans servisini temsil eden NHS Providers adına yapılan açıklamada, İngiltere’de sağlık hizmeti acilen ek ödenek almazsa, tarihinin en büyük sorunlarının yaşandığı bir kış geçireceğini belirterek hükümeti uyardı.

SEÇİMLERDE GÜNDEM OLUYOR VE UNUTULUYOR

Hemen hemen tüm seçimlerde, NHS tüm partilerin gündeminde. Sağlık alanındaki sıkıntıları bilen bu partiler, sağlık hizmetini nasıl daha iyi hale getireceklerini seçim kampanyaları boyunca anlatıp dururlar. En son seçimlerde de bu yaşandı. Fakat seçim bitti ve NHS bir sonraki seçime kadar tekrar unutuldu.

Son 7 yıllık Muhafazakar Parti iktidarı boyunca, acil servislerdeki bekleme süresinin en fazla 4 saate indirilmesi hedefleniyordu. Her yıl bu hedef konuyor ama her yıl da bu hedeften daha fazla uzaklaşılıyor. Birçok hastanede acil servisler kapatıldığı için, acil servisi olan hastanelerde bekleme süreleri 6 ile 8 saat arasına çıktı.

Bu sıkıntıların bu kış daha fazla yaşanacağı belirtiliyor ve acilen ek ödemelerle NHS’nin desteklenmesi isteniyor. Bunun için en az 350 milyon sterlin talep eden NHS yetkilileri, kış aylarında günlük en az 4 bin 500 ek yatağın temin edilmesi gerektiğini söyledi. Bu da yaklaşık 8 hastane kapasitesinde bir orana denk geliyor. Yetkililer, bu kış sağlık alanında ciddi sorunların yaşanacağını ve hükümetin önlem almasını istedi.

ÖNCEKİ HABER

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan Merkel ve Schulz'a yanıt

SONRAKİ HABER

Hatay'da inşaattan düşen Suriyeli işçi hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa