03 Eylül 2017 07:32

Avrupa İnsan Hakları Komiseri davalara müdahil olacak

AİHM, Türkiye’deki tutuklu gazetecilerin davalarına müdahil olmak isteyen İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks’in talebini kabul etti.

Avrupa İnsan Hakları Komiseri davalara müdahil olacak

Paylaş

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye’de tutuklu bulunan gazetecilere öncelik verme kararı almıştı. Cumhuriyet’te yer alan habere göre, Avrupa İnsan Hakları Komisyonu Nils Muiznieks 29 Ağustos’ta İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 36 maddesinin 3’üncü maddesinin verdiği yetkiye dayanarak mahkemeye yazılı olarak görüşlerini sunmak istediğini belirtti. AİHM, Muiznieks’in bu talebini 30 Ağustos’ta kabul etti ve görüşlerini 11 Ekim’e kadar sunmasını istedi. Muiznieks’in görüşlerinin taraflara sunulacağı ve onlardan da görüşün yazılı alınacağı belirtildi.

AİHM tarafından gönderilen yazıda 307 gündür tutuklu bulunan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu’nun adıyla yapılan ve İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay ile yayın danışmanı Kadri Gürsel’i kapsayan davanın yanı sıra, Komiser, Cumhuriyet muhabiri Ahmet Şık için de müdahillik talebinde bulundu. Cumhuriyet’in yanı sıra Komiser, 15 Temmuz’un ardından tutuklanan Atilla Taş, Murat Aksoy, Nazlı Ilıcak, Mehmet Altan, Ahmet Altan, Şahin Alpay, Ali Bulaç ve Deniz Yücel için de müdahillik talebinde bulundu.

TÜRMEN: ÇOK ÖNEMLİ BİR GELİŞME

AİHM eski yargıçlarından Rıza Türmen, “Bu Komiser’in çok ender kullandığı bir yöntemdir. Mahkeme dışından birisi davaya müdahil oluyor” dedi. Türmen, sözleşmede yapılan değişiklikle Komiser’e yazılı görüş bildirme hakkının verildiğini belirterek, “Yargının dışındaki bir makamın görüş bildirmesi nadirdir. Bu görüş tabii ki Mahkeme içerisinde etkili olacaktır. Bu yöntem önemli davalarda başvurulan bir yöntemdir. Mahkeme, sürece zaten öncelik vermişti” yorumunu yaptı. Türmen, AİHM’in, Komiser’in başvurusunu kabul etmesinin, Türkiye’deki basın özgürlüğü davaları için “çok önemli bir gelişme” olarak nitelendirdi.

CUMHURİYET: CESUR GAZETECİLİKTE İSTİKRARLI

Muiznieks, Türkiye’de basın davalarını Avrupa Konseyi içerisinde en yakından takip eden isim olmakla beraber Avrupa Konseyi’ne üye ülkelerdeki insan hakları konusunda yazdığı raporlarla referans niteliği taşıyor.

Muiznieks, Türkiye’deki ifade ve medya özgürlüğü konusunda Şubat ayında yayınladığı raporda basın ve ifade özgürlüğüne yönelik kısıtlamaların alarm verici düzeyde olduğunu, yargının sınırını aştığına işaret ederken mahkemelerin AYM kararlarına direndiğini belirtmişti. Komiser, Cumhuriyet’in MİT TIR’ları haberinden bu yana yaşadığı ve son olarak 11 ismin tutuklanmasına neden olan mahkeme kararlarına “Türkiye’nin en eski gazetelerinden biri olan ve farklı siyasi hareketlere mensup Türk hükümetlerine karşı eleştirel ve araştırmacı cesur gazetecilikte istikrarlı bir karnesi bulunan günlük Cumhuriyet gazetesi” diyerek geniş yer ayırmıştı. Muiznieks’in raporuna Türkiye, bildik söylemlerle yanıt vermiş ve “İfade ve basın özgürlüğü Türkiye demokrasisinin temel taşıdır” demişti. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Amerika Açık'ta Nadal ve Federer 4. tura yükseldi

SONRAKİ HABER

AYM: Toplantı ve gösteri hakkı ihlal edilmiştir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa