03 Eylül 2017 03:41

Dersim’de doğal hayat tehdit altında

Türkiye'nin yaban hayatı bakımından en güçlü alanlarından Munzur Havzası yapılaşma, orman yangınları ve kaçak avcıların tehdidi altında.

Dersim’de doğal hayat tehdit altında

Paylaş

Kemal ÖZER
Dersim

Binlerce endemik bitki türüne ev sahipliği yapan Dersim, Türkiye’nin yaban hayatı açısından da en güçlü sahalarından biri.  Bu doğal zenginliklerin büyük bölümü de Munzur Havzası’nda yer alıyor.

1600 bitki türüne ev sahipliği yapan Munzur Havzası’ndaki bitkilerin yüzde 18’i endemik.  Munzur aynı zamanda Türkiye’nin yaban hayatı açısından da en güçlü sahalarından biri olma özelliğine sahip. Ancak son yıllarda yapılan baraj inşaatları, HES projeleri ve orman yangınları bitki türleri ile yaban hayatını tehdit ediyor. Bu tehditlere bir de kaçak avcılar ekleniyor.

Son yılların en kurak yaz mevsiminin yaşandığı Dersim’de, yüksek kesimlerde su ve yiyecek bulmak konusunda sıkıntı yaşayan yaban hayvanları Munzur ve Pülümür Vadisi’nin alt bölümlerine iniyor. Hayvanlar, özellikle il dışından gelen kaçak avcıların da hedefi olabiliyor. Çevreciler, Munzur Havzası’nın topografya, silueti, tabii ve doğal kaynak değerleri itibariyle dünya kültür mirası listesinde yer alması gerektiğini söylüyor. İşte, objektifimize takılan yaban hayatı...

ÖNCEKİ HABER

Los Angeles'ta dev yangın: Binler evini terk etti

SONRAKİ HABER

Mersin'de belediye başkan adayları kim, önceki seçimlerde ne olmuştu?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa