31 Ağustos 2017 04:48

Irkçı AfD partisinden Alexander Gauland'a soruşma açıldı

Almanya için Alternatif (AfD) partisinin liste başı adayı Alexander Gauland'ın Bakan Aydan Özoğuz hakkındaki ırkçı sözlerine soruşturma açıldı.

Paylaş

Irkçı Almanya için Alternatif (AfD) partisinin liste başı adayı Alexander Gauland'ın Türkiye kökenli Alman Bakan Aydan Özoğuz ile ilgili ırkçı ve ayrıştırıcı ifadeleri yargıya taşınıyor. Thüringen eyaletindeki Mühlhausen Savcılığı'nın Gauland'ın ifadeleriyle ilgili ön soruşturma başlattığı bildirildi. Savcılık sözcüsü, ön soruşturmanın savcılığın kendi inisiyatifiyle başlatıldığını belirterek eski federal yargıçlardan Thomas Fischer'in yaptığı suç duyurusunun henüz ellerine ulaşmadığını kaydetti.

DW Türkçe'de yer alan habere göre Fischer'in Gauland'a karşı "halkı kin ve düşmanlığa tahrik" gerekçesiyle yaptığı suç duyurusunda, Gauland'ın sözlerinin "Toplumun bir kesimine mensup ilgili kişinin etnik kökenini hedef alan bir hakaret olduğu açıktır" ifadesi yer alıyor. Eski federal yargıç Fischer, haber portalı Spiegel Online'da çıkan haberin ardından Mühlhausen Savcılığı'na suç duyurusunda bulunduğunu Zeit Online'a teyit etmişti.

NE OLMUŞTU

Almanya Federal hükümetinin Göç ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz, Tagesspiegel gazetesine yazdığı bir makalede "Dilin ötesinde, spesifik bir Alman kültürünü kolayca tanımlayamazsınız” ifadesini kullanmış, Gauland bunun üzerine hafta sonunda Eichsfeld kentinde partililere yönelik konuşmasında Özoğuz'un sözlerine atfen, "Bunu Türk kökenli bir Alman söylüyor. Onu Eichsfeld'e davet edin ve ona spesifik Alman kültürünün ne olduğunu anlatın. O zaman bir daha hiç buraya gelmez ve biz de onu, Tanrı'ya şükür, Anadolu'ya gönderir bertaraf ederiz” demişti.

Gauland, Frankfurter Allgemeine Zeitung'a verdiği demeçte Özoğuz'u "bertaraf etme" şeklindeki ifadesi hakkında pişmanlık duymadığını belirterek "Bunu bir hata olarak nitelendirmek istemem. Bu kelimeyle ilgili çıkarılan tantanayı son derece gülünç buluyorum. Dilin ötesinde spesifik bir Alman kültürünün tanımlanamayacağını söyleyen bir kadının bu ülkede işi yoktur" dedi.

Gauland, hakkındaki suç duyurusuyla ilgili Almanya Yazıişleri Ağı'na (RDN) verdiği demeçte, bunun mesnetsiz bir girişim olduğunu söyleyerek "Bayan Özoğuz'un Almanya'da işi yoktur ve ona kültüründen daha fazla anlayabileceği yere gitmesini tavsiye ettim" dedi.

Gauland, sözüne ilk gelen tepkilerin ardından yaptığı açıklamada, ifadelerinin "biraz sert" olduğunu kabul ettiğini söylemiş, ancak içerik olarak söylediklerini savunmuştu. Başbakan Angela Merkel, Gauland'ın ifadelerini "ırkçı" diye nitelendirerek kesin dille kınanması gerektiğini söylemiş, Gauland'ı ırkçı ifadelerle dikkat çekmeye çalışmakla suçlamıştı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Arakan'ı görüştü

SONRAKİ HABER

Doğa Koleji ile ilgili beklenen açıklama gelmedi, veliler okulun önüne akın etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa