30 Ağustos 2017 17:34

KESK Manisa Şubeler Platformu: Yine barış diyoruz!

KESK Manisa Şubeler Platformu, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla basın toplantısı düzenledi. Toplantıda mücadele çağrısı yapıldı.

KESK Manisa Şubeler Platformu: Yine barış diyoruz!

Paylaş

KESK Manisa Şubeler Platformu, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısı düzenlediği basın toplantısında, barış için her zamankinden daha fazla mücadeleye ihtiyaç olduğunu söyledi.

Platform adına açıklamayı okuyan SES Şube Eş Başkanı Şenol Özleyen, 2.Dünya Savaşı’nda Hitler ordularının Polonya’yı işgaliyle başlayan ve 60 milyon insanın yaşamına mal olan II. Dünya Savaşının üzerinden 78 yıl geçtiğini hatırlattı. O tarihten bu yana dünyanın birçok farklı bölgelerinde hala silahların konuştuğunu, bütün insanlığın ağır bedeller ödediğini, eşitliğe, özgürlüğe, demokrasiye dair temel kazanımların her gün biraz daha gasp edildiğini dile getiren Özleyen, “Sermayenin sömürü ve kar hırsı, hegemonik güçler arasındaki paylaşım ve iktidar mücadeleleri, savaşları sürekli hale getiriyor” dedi.

Bugünlerde iktidar ve iktidar yandaşları dışında kimsenin ne iş güvencesinin ne de can ve mal güvencesinin olmadığı karanlık bir dönemden geçildiğini ifade eden Özleyen, “Sokağa çıkma yasakları, hukuka aykırı şekilde ilan edilen güvenlik bölgelerinin yaygınlaşması, doğal varlıklara, insanlığın tarihsel miraslarına dönük yıkım ve katliamlar, işkence vakaları, toplu gözaltı ve tutuklamalar devletin “rutin uygulamaları” haline getiriliyor” dedi.

Başta Aleviler olmak üzere farklı inanç grupları baskı altında tutulurken, devletin en üst makamlarında farklı cemaat ve tarikat üyelerine kadrolar dağıtıldığına dikkat çeken Özleyen, “Kürt sorununun demokratik, barışçıl ve toplumsal mutabakata dayalı siyasal çözümünü iktidarlarının sonu olarak gören AKP, on yıllardır binlerce insanımızın ölümüne, çocuklarımızın geleceği olan kaynakların savaşa aktarılmasına, doğanın ve yerleşim yerlerinin yıkımına yol açan tekçi, inkârcı ve faşizan yöntemde ısrar ediyor” dedi.

Ülkedeki siyasi gelişmelerin barış için daha fazla mücadele edilmesi gerektiğine işaret ettiğini belirten Özleyen, “Emek ve Demokrasi İçin Güç Birliği’nin daha da büyütülmesini ve etkin bir mücadele yürütülmesini zorunlu kılıyor. Bu karanlık ve savaş halinden halklarımızı ve emekçileri kurtaracak olan emek, barış ve demokrasi mücadelesidir. Eşit, özgür, insanca ve kardeşçe yaşayacağımız bir ülke ve dünyayı kendi ellerimizle kurana kadar mücadele etmeye ve mücadeleyi her gün biraz daha büyütmeye devam edeceğiz” dedi. (Manisa/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

IKBY’den IŞİD uyarısı 

SONRAKİ HABER

DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Tınaztepe'ye taşınıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa