Bülent Uluer Dev-Genç Marşıyla uğurlandı

78 Kuşağı içerisinde yer alan, Dev-Genç kurucularından Bülent Uluer, Dev-Genç marşıyla toprağa verildi.

24 Ağustos 2017 20:39
Paylaş

78 Kuşağı içerisinde yer alan, Dev-Genç kurucularından Bülent Uluer toprağa verildi.

65 yaşında hayatını kaybeden Uluer için, Karacaahmet Mezarlığı içindeki şehitler camisinde tören düzenlendi. Cenaze törenine katılanlar, Uluer'in Dev-Genç bayrağına sarılı tabutu önünde saygı nöbeti tuttu. 

TAZİYELERİ KIZLARI KABUL ETTİ

Devrimci, sosyalist ve sosyal demokrat siyasetten çok sayıda isim cenaze törenine katıldı. Aile adına taziyeleri, ilk eşi Nihal Uluer, ikinci eşi Belma Uluer ile kızları Ayşe Uluer ve Şermin Karacaoğlu kabul etti. 

Cenazeye CHP Milletvekilleri Gürsel Tekin, Barış Yarkadaş ve Sezgin Tanrıkulu, CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat ile Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, HDP Sözcüsü Osman Baydemir, milletvekilleri Garo Paylan, Ertuğrul Kürkçü, Filiz Kerestecioğlu, HDK eşsözcüleri Onur Hamzaoğlu ve Gülistan Kılıç Koçyiğit,  Bozkurt Nuhoğlu, Sarp Kuray, ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş, HTKP Genel Başkanı Erkan Baş, Ömer Laçiner, Celalettin Can, ünlü oyuncu Cengiz Bozkurt katıldı.

DEV-GENÇ MARŞIYLA UĞURLANDI

Cenaze namazının kılınmasının ardından Bülent Uluer'in Dev-Genç bayrağına sarılı tabutu omuzlara alındı. Kalabalık Dev-Genç marşını söyleyerek alkışlarla cenazeyi uğurladı. Bülent Uluer'in cenazesi Karacaahmet Mezarlığından toprağa verildi.

BÜLENT ULUER'LE İLGİLİ KONUŞTULAR

Cenazeye katılan bazı isimler Bülent Uluer ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. ÖDP Başkanlar Kurul Üyesi Alper Taş Uluer için, " Bizim bir parçamız. Türkiye Sosyalist hareketinin önemli bir ismi, kaybıyla büyük bir parçamızı kaybettik" dedi.

Celalettin Can da, " Bülent Uluer faşizme karşı direnen kitlelerin kürsülerdeki başlıca sözcülerindendi" diye konuştu.Uluer'in üniversite yıllarından beri yakın arkadaşı olan Seyfi Öngider, " Son nefesini verinceye kadar, inandığı gibi yaşamış ve mücadele etmiş bir arkadaşımızdır"değerlendirmesinde bulundu.  

‘AJİTATÖR BÜLENT’

Bülent Uluer'in Türk solunda ajitatör olarak tanındığını hatırlatan Yazar Sezai Sarıoğlu , " Eskiden tulumbacılar yangın söndürmeye suyla giderlerdi. Ajitatörler de yangın çıkarmaya sözcüklerle giderlerdi. Bülent'in bu çok özel bir yeteneğiydi. Bir dönemin sesiydi"dedi. 

‘DAYANIŞMASI ASLA UNUTULMAYACAK’

Bozkurt Nuhoğlu Uluer için " Bizim jenerasyondan sonra, sol ideolojiyi temsil eden çok önemli bir figürdü. Tanrı rahmet etsin" şeklinde konuştu. 

'FİKİRLERİMİZ DİMDİK AYAKTA’

Uluer’in arkadaşı Seyfi Öngider, doğup, büyüdükleri dünyayı daha iyi bir dünya yapmak için mücadele ettiklerini belirterek, mücadele ile dolu olan hayatta her ölümün erken olduğunu söyledi. Her gün kendi dönemlerinden insanları defnettiklerini dile getiren Öngider, “Dün Ankara'da bir yoldaşımızı, yarın ise Samsun'da başka bir arkadaşımızı defnedeceğiz. Bedenen buraları terk edebiliriz ama asla devrimci fikirlerimizi uğurlamadık. Bülent'i de uğurlarken biraz da gençliğimizi uğurladık ama fikirlerimiz hâlâ dimdik ayaktadır" şeklinde konuştu.

'BÜLENT ADSIZ KAHRAMANLARDAN BİRİYDİ'

Ardından söz alan HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, “Bugün burada olan herkesin kalbi muhabbetle ve Bülent için iyi duygularla bir aradaysa, yalnızca devrimci olduğu için değil, iyi, akıllı, maharetli, zeki bir devrimci olduğu için burada” diyerek, Uluer’in devrimci hareketi Türkiye ve Kürdistan'ın en ücra köşelerine taşıyanlardan olduğunu ifade etti. Uluer ve onun gibi mücadele edenleri “adsız kahraman” olarak tanımlayan Kürkçü, “Hiç kimsenin adını bilmediği, belki de hiçbir zaman ezbere sayamayacağı, bir düzenin dışında, binlerce insan hayatını verirken bu büyük atılımın ve coşkunun, faşizme karşı büyük ayıklanışın hareket ettiricisi bir seçkin insan topluluğuydu. Bülent onlardan biriydi" şeklinde konuştu. 

HDP Sözcüsü Osman Baydemir de Uluer'le ilgili, " O bir Çerkez'di ben bir Kürdüm. Onun dayanışmasını Kürt halkı asla unutmayacaktır"diye konuştu. (DHA)  

ÖNCEKİ HABER

Erdemli’de inşaat iskelesinden düşen 2 işçi öldü

SONRAKİ HABER

İngiltere Başbakanı Theresa May, B Planını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa