22 Ağustos 2017 15:01

'Depremde ölümler, TÜRGEV yüzünden mi artacak?'

CHP'li Sezgin Tanrıkulu, Üsküdar'daki deprem toplanma alanının Bilal Erdoğan'ın Yönetim Kurulunda olduğu TÜRGEV'e verilmesini Meclis gündemine taşıdı.

'Depremde ölümler, TÜRGEV yüzünden mi artacak?'

Paylaş

İstanbul'da olası depreme karşı önlem alınması için Meclis araştırması isteyen CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “Depremde toplanma alanı olarak belirlenen 55 bin metrekarelik arazinin TÜRGEV’e verildiğine göre depremden sonra bölgedeki can kayıplarının artmasından kimlerin sorumlu olacağı izaha muhtaçtır” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, İstanbul'da olası depreme karışa yapılması gerekenler hakkında Meclis araştırması istedi. Tanrıkulu araştırmaya gerekçe olarak şunları belirtti: “1999 Depreminin ardından İstanbul’da Afet Acil Eylemi Planı çerçevesinde 493 boş alan belirlenmiş, ancak İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deprem ve Doğal Afet Komisyonu’nun 2016 Aralık ayında yayınlanan raporunda, İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü tarafından saptanmış 77 toplanma alanının bulunduğu belirtilmektedir. Raporda ayrıca küçük ölçekte 2 bin 755 geçici toplanma alanının belirlendiği ve çalışmaların sürdüğü ifade edilmektedir. Depremden sonra insanlarımızın hayatının kurtulması için gereken 416 alan kişilere ve şirketlere satılmıştır.”

Tanrıkulu, İstanbul Üsküdar İlçesi Ünalan Mahallesi'nin tek büyük deprem toplanma alanı olan  55 bin metrekarelik arazinin TÜRGEV’e verildiğini hatırlatarak, “Üsküdar civarındaki en büyük deprem toplanma alanı TÜRGEV’e verildiğine göre, depremden sonra bölgedeki can kayıplarının artmasından, yaralılara ve muhtaç durumdakilere ulaşılamamasından kim ya da kimlerin sorumlu olacağı izaha muhtaçtır” dedi. (Ankara/EVRENSEL) 

ÖNCEKİ HABER

Alman siyasiler Interpol'de değişim istiyor

SONRAKİ HABER

MLSA raporuna göre adil yargılama hakkı sistematik olarak ihlal edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa